Kanada sprzeda broń Ukrainie. Czy to zasługa banderowskiego lobby w Kanadzie?

Rząd Kanady wydał zgodę na sprzedaż broni przez kanadyjskich producentów Ukrainie. Zdaniem wiceszefa komisji ds. obrony i bezpieczeństwa rosyjskiej Rady Federacji Franca Klincewicza decyzja Ottawy wciąga Kanadę w konflikt i przeczy porozumieniom mińskim.

Rząd Kanady wydał zgodę na sprzedaż broni przez kanadyjskich producentów Ukrainie. Zdaniem wiceszefa komisji ds. obrony i bezpieczeństwa rosyjskiej Rady Federacji Franca Klincewicza decyzja Ottawy wciąga Kanadę w konflikt i przeczy porozumieniom mińskim.

– Kanada bezpośrednio wystąpiła przeciwko mińskim porozumieniom, tworząc „niebezpieczny precedens” Kanada staje się stroną wewnętrznego konfliktu ukraińskiego ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. A to oznacza między innymi, że bierze na siebie odpowiedzialność za działania ukraińskich siłowików, wyszkolonych przez kanadyjskich instruktorów i wyposażonych w kanadyjską broń – powiedział wiceszef komisji ds. obrony i bezpieczeństwa Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu Franc Klincewicz.

W rozmowie z publiczną telewizją CBC News dyrektor departamentu politycznego ministerstwa spraw zagranicznych Ukrainy Oleksij Makejew powiedział, że decyzja Ottawy jest znaczącym sygnałem dla innych krajów. Nasza armia przechodzi reformę i wiele już dokonaliśmy w minionym roku; musimy uzbroić naszych żołnierzy, by utrudniać dalsze agresywne działania Rosji i wspieranych przez Rosję bojówek – dodał Makejew.

Jednocześnie zarówno Amnesty International Canada, jak i inne organizacje broniące praw człowieka były przeciwne wydaniu zgody, wskazując na liczne naruszenia praw człowieka na Ukrainie, mimo że Kijów zapewnia, iż chodzi o kupowanie broni o charakterze defensywnym. Organizacje broniące praw człowieka wskazują, że w prawie kanadyjskim znajdują się luki pozwalające, by broń lub elementy broni trafiały do krajów, których nie ma na liście dozwolonych odbiorców, jak Pakistan, lub państw, gdzie prawa człowieka nie są przestrzegane. W minionych latach kontrowersje wzbudziły dostawy lekkich pojazdów pancernych z firmy General Dynamics do Arabii Saudyjskiej – na tę umowę zgodził się jeszcze konserwatywny rząd Stephena Harpera, a liberałowie Trudeau nie cofnęli decyzji.

Czy to dlatego, że w Kanadzie jest liczna, silna i wpływowa, a wywodząca się z OUN-UPA ukraińska diaspora?

MICHAŁ MIŁOSZ, PRAWY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*