Skandal! Policja kupuje chińskie drony… a one szpiegują!

Drony, czyli bezzałogowe pojazdy latające, są coraz cześciej wykorzystywane przez różne służby. Osiem takich maszyn kupuje teraz Policja. Problem w tym, że wybrała akurat producenta, którego Departament Obrony USA oskarża o „naruszanie standardów cyberbezpieczeństwa”, czyli praktycznie szpiegostwo.

Czy to zły sprzęt? Nie, bardzo dobry. Za milion złotych polska policja kupuje osiem dronów DJI Matrice 200 produkcji chińskiej. „Sprzęt dostarczony zostanie z oryginalnym oprogramowaniem producenta” – poinformowała nas Policja.

Tymczasem kilka miesięcy temu amerykański Departament Obrony nakazał natychmiastowe wycofanie sprzętu tego producenta ze służby w US Army! W sierpniu wydano specjalne memorandum w tej sprawie. Przyczyna decyzji: cyberzagrożenie. Oprogramowanie dronów produkowanych w firmie z siedzibą w Shenzen, Amerykanie podejrzewają o szpiegowanie. Pentagon nakazał nie tylko natychmiastową rezygnację z korzystania z trzystu posiadanych dronów DJI, ale też… wyjęcie z nich baterii.

A nasza Policja kupuje właśnie ten sprzęt. Tajemnice, do jakich ktoś niepowołany uzyska dostęp, są na pewno mniejszej rangi niż te z Pentagonu. Tylko czy nie lepiej dmuchać na zimne i wybrać ofertę firmy, co do której nie ma tak poważnych podejrzeń? I pytanie: czy informacje, które można bez problemu znaleźć w internecie, są niedostępne dla osób odpowiedzialnych za polską policję? Gdzie były służby, które powinny dbać o to, by do takich sytuacji nie dochodziło?

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*