Seul: w zasięgu rakiety Kima prawie całe Stany Zjednoczone

Wystrzelona we wtorek północnokoreańska międzykontynentalna rakieta balistyczna Hwasong-15 ma zasięg ponad 13 tysięcy kilometrów, co oznacza, że w jej zasięgu znajduje się prawie całe terytorium USA – oświadczył w piątek rzecznik ministerstwa obrony Korei Południowej.

Potwierdzili to cytowani przez Reutera amerykańscy eksperci z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych, których zdaniem Pjongjang potrzebuje jeszcze dwóch-trzech testów zanim rakieta osiągnie pełną zdolność bojową.

„Może dostarczyć głowicę do USA”

Ekspert Michael Elleman ocenił na podstawie opublikowanych przez Pjongjang materiałów wideo i zdjęć, że Hwasong-15 może przenieść głowicę nuklearną praktycznie do każdego rejonu kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

– Wstępne obliczenia wskazują że nowy pocisk może dostarczyć średnich rozmiarów głowicę nuklearną do jakiegokolwiek miasta kontynentalnych Stanów Zjednoczonych – powiedział Elleman.

Zastrzegł on jednak, że otwarte pozostają pytania czy głowica posiada zabezpieczenia chroniące ją przed zniszczeniem przy powtórnym wejściu w atmosferę ziemską oraz jak precyzyjne są systemy naprowadzania głowicy na cel.

Ocena ekspertów

Inni eksperci, którzy zastrzegli sobie anonimowość, potwierdzili opinię Ellemana.

Zdaniem Jeffreya Lewisa z Instytutu Studiów Strategicznych Middlebury, Hwasong-15 jest tak duża, że nie zachodzi już potrzeba miniaturyzowania głowic. Elleman ocenia, że umieszczane w niej głowice mogą ważyć do 1000 kg.

Władze w Pjongjangu utrzymują, że testowany pocisk przeleciał 28 listopada około 950 km przed osiągnięciem po 53 minutach maksymalnej wysokości 4475 kilometrów.

TVN24.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.