Petru stracił Nowoczesną została mu miłość

Polska polityka, zdaniem internautów, wiele straci na tej zmianie. Na pierwszej linii zabraknie bowiem autora słynnych „petruizmów”. Ryszard Petru (45 l.) przegrał walkę o przywództwo w Nowoczesnej. Nową szefową partii została Katarzyna Lubnauer (48 l.). Przegrany Petru pocieszenia może szukać tylko w ramionach partnerki i posłanki Joanny Schmidt (39 l.).

– Nigdzie nie uciekam, nigdzie z partii nie odchodzę, wbrew niektórym plotkom, które się pojawiły – zapewnił zaraz po tym, jak okazało się, że przegrał zaledwie dziewięcioma głosami (140:149). To chyba dobrze, że nie zamierza zniknąć. Któż bowiem jak nie dotychczasowy lider Nowoczesnej dostarczał nam nieustannie powodów do śmiechu? Mówił o „święcie sześciu króli” czy mylił podstawowe daty i fakty. Jednak to nie przez swoje gafy Petru stracił przywództwo w partii. Początkiem końca był sylwestrowy wyjazd z Joanną Schmidt do Portugalii, w czasie gdy opozycja protestowała w Sejmie, blokując mównicę. Kilka dni przed wpadką polityk tłumaczył jeszcze, że nikomu nie wypada wyjeżdżać, gdy trwa protest. Od tej pory Nowoczesna zaczęła też wyraźnie spadać w sondażach. – Wtedy stracił wiarygodność i zaufanie – uważa politolog prof. Kazimierz Kik (70 l.) . – Zmiana lidera Nowoczesnej na pewno wywoła wewnętrzne spory i ostatecznie doprowadzi do rozpadu partii – ocenia Kik.

Nowa liderka Nowoczesnej twierdzi jednak, że rozłamu nie będzie. – Wręcz odwrotnie, dokonaliśmy bezpiecznej, demokratycznej przemiany – podkreśliła Katarzyna Lubnauer w TVN24. Zapowiedziała też, że dla Petru jest miejsce w partii. O szczegółach „mają jeszcze rozmawiać”.

„Petruizmy” Ryszarda Petru

. „Jarosław Kaczyński przejechał się już na Rubikoniu”

. „Rozpoczynamy święta, a po świętach, przypomnę, jest sześciu króli”

. „Na świecie jest, o ile pamiętam, sto trzydzieści parę krajów” (są 194 – red.)

. „Głowa psuje się od góry”

. „Partia Kaczyńskiego upadnie w szczycie chwały, tak jak starożytny Rzym” (Rzym upadł ponad 300 lat po okresie swojej świetności – red.)

. „Piłsudski dokonał zamachu stanu w 1935 r.” (w 1926 r. – red.)

. „Donald Tusk jest prezydentem Unii Europejskiej” (przewodniczącym Rady Europejskiej – red.)

. „W 1717 r. mieliśmy w Polsce sejm głuchy” (chodzi o tzw. sejm niemy – red.)

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*