Ogromne pieniądze od rządu dla Rydzyka. Ile tym razem?

Właściwie niemal każdą informację o ojcu Tadeuszu Rydzyku można by zaczynać od zdania, że oto po raz kolejny otrzymał pieniądze z budżetu państwa. Zmieniają się tylko sumy i resorty, które przyznają toruńskiemu zakonnikowi kolejne setki tysięcy i miliony złotych. Lista jest długa, a teraz – dzięki resortowi sprawiedliwości – jeszcze się wydłuży.

Organizacje związane z o. Tadeuszowi Rydzykiem – czyli fundacja „Lux Veritatis” i toruńska uczelnia zakonnika – dostały trzy granty od resortu Ziobry: w sumie prawie 800 tys. zł.

Pojawiły się głosy, że na liście 36 zwycięzców konkursu na „przeciwdziałanie przyczynom przestępczości” dominują organizacje katolickie, niekoniecznie zajmujące się tą kwestią. Ministerstwo odpowiedziało na pytania w tej sprawie portalowi Wirtualna Polska, że „światopogląd ani religijność nie były dla nas kryterium”. Na tego rodzaju działania resort sprawiedliwości przyznał z Funduszu Sprawiedliwości ponad 7 mln zł.

Ponad 640 tys. zł z tej sumy otrzymała Fundacja Lux Veritatis. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – 145 tys. zł. Według tego, co Fundacja pisze na swojej stronie internetowej „propaguje zasady moralne oparte na Dekalogu w środkach społecznej komunikacji, krzewi w społeczeństwie kulturę polską związaną z chrześcijaństwem, integruje środowiska naukowe, twórcze i dziennikarskie w duchu wartości chrześcijańskich”.

Największą dotację (1,3 mln – red.) dostała Fundacja im. Św. Cyryla Metodego, koncentrująca się na „działaniach na rzecz pojednania i porozumienia między narodami, kulturami i wyznaniami oraz podejmuje wysiłki na rzecz edukacji społecznej i moralnej, czerpiąc z Cyrylo-Metodiańskiej spuścizny kulturowej”. Na liście wyróżnionych fundacji, jak pisze portal OKO.press, nie ma ani jednej organizacji, które dofinansowano w konkursie w latach 2012-2017. Brak też fundacji, m.in. przeciwdziałających przemocy domowej i kobiecych.

EŁEM

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*