Unia Europejskia. Porażka Polski w dwóch prestiżowych głosowaniach

Rada do spraw ogólnych Unii Europejskiej wybrała nowe siedziby Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA). EMA przenosi się do Amsterdamu, z kolei EBA będzie urzędować w Paryżu. W obu przypadkach trzy tury głosowania okazały się niewystarczające – zdecydowało losowanie. Kandydatem do relokacji obu agencji była Warszawa. Stolica Polski odpadła jednak już w pierwszej turze obu głosowań.

Europejska Agencja Leków (EMA) zostanie przeniesiona po Brexicie z Londynu do Amsterdamu. W ostatniej rundzie głosowania Amsterdam i Mediolan we Włoszech zdobyły równą liczbę głosów i o wyniku zadecydowało losowanie.

Losowanie zgodnie z regulaminem przeprowadziła estońska prezydencja UE. We wcześniejszej rundzie z rywalizacji odpadła Kopenhaga.

EMA przenosi się do Holandii

O przyjęcie siedziby EMA po Brexicie starała się też Polska, jednak odpadła w pierwszej rundzie głosowania. Do drugiej rundy głosowania dostały się: Mediolan, Amsterdam i Kopenhaga. Według źródeł unijnych, na które powołuje się Reuters, w tej rundzie włoskiemu miastu zabrakło dwóch głosów, żeby wygrać; Mediolan otrzymał 12, Amsterdam 9, a Kopenhaga 5 głosów.

W ostatniej rundzie Mediolan i Amsterdam otrzymały po 13 głosów, więc o zwycięstwie zadecydowało losowanie przeprowadzone przez estońskiego ministra finansów Matti Maasikasa, który prowadził spotkanie.

Głosowanie było tajne, a karty do głosowania zostaną po nim zniszczone. Siedziba agencji oznacza dla zwycięzcy pieniądze, nowe miejsca pracy, a także prestiż.

Europejska Agencja ds. Leków odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych; analizuje wnioski o europejskie pozwolenie na dopuszczenie leków do sprzedaży. To największa unijna instytucja w Londynie, która zatrudnia 900 osób. Jest atrakcyjna dla stolic UE, gdyż jej roczny budżet wynosi 322 mln euro, a odwiedza ją rocznie 36 tys. ekspertów pracujących nad oceną leków.

Paryż nową siedzibą EBA

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, założony w 2011 roku, ma w swojej londyńskiej siedzibie 160 pracowników. Zajmuje się wdrażaniem przepisów regulujących i nadzorujących działalność sektora bankowego we wszystkich krajach UE. Celem agencji jest stworzenie skutecznego i stabilnego jednolitego rynku produktów bankowych w UE. Agencja jest częścią powstałego w 2011 roku Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego.

W ostatniej rundzie głosowania Paryż zdobył tyle samo głosów co stolica Irlandii, Dublin i o wyniku zadecydowało losowanie. W drugiej rundzie odpadł Frankfurt.

ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.