Polowanie na SZPIEGÓW! Aresztowany „dziennikarz” jest pułkownikiem ukraińskiego wywiadu

Aresztowany Pawło Szarojko miał zwerbować na Białorusi siatkę współpracowników. Jeden z nich został już oskarżony o zdradę stanu.

Rzecznik białoruskiego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) potwierdził zatrzymanie ukraińskiego dziennikarza Pawła Szarojki. Ukrainiec miał na Białorusi „tworzyć sieć wywiadowczą” i przyznać się, że jest pułkownikiem wywiadu wojskowego Ukrainy.

Szarojko miał zostań przyłapany „na gorącym uczynku” 25 listopada podczas wykonywania działalności agenturalnej. Miał także przyznać się, że jest „kadrowym pracownikiem Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) ukraińskiego ministerstwa obrony w stopniu pułkownika”. Dziennikarz, który pracował na Białorusi od 10 lat wcześniej miał pracować jako rzecznik prasowy HUR i dlatego wybrano dla niego dziennikarską przykrywkę.

Kim jest Pawło Szarojko?

Ukończył Lwowską Wyższą Szkołę Wojskowo-Polityczną ze specjalnością żurnalistyka wojskowa.

W 2001 roku wstąpił do służby wywiadu wojskowego, wówczas utworzono Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Major Szarojko został jej szefem i sekretarzem prasowym. W GRU oficjalnie pracował do 2009 roku.

Na Białorusi Szarojko kierował ukraińską agencją UNIAN, a następnie został korespondentem Ukraińskiego Radia na Białorusi.

KRESY24.PL/CHARTER97.ORG/ BELSAT.EU/ YOUTUBE.COM

Więcej postów