Będzie łatwiej o własny kąt? Deweloperzy znaleźli sposób NA TANIE mieszkania?

Mały, ciasny, ale własny. O własnym kącie, bo o nim mowa, niewątpliwie marzą Polacy. Niestety ceny mieszkań odstraszają. Czy jest jakiś sposób na to, by móc cieszyć się ciepłym gniazdkiem bez zaciągania gigantycznego kredytu? Jak informuje wtorkowa „Rzeczpospolita”, deweloperzy znaleźli sposób na tanie i małe mieszkania.

– Prawo nie pozwala budować mieszkań o powierzchni 16-20 mkw., ale takie małe lokale idą jak woda i deweloperzy stają na głowie, by mieć, co sprzedawać – pisze „Rzeczpospolita”. – Jednym ze sposobów na ominięcie tego ograniczenia jest budowa akademików albo lokali użytkowych – podaje dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki. Akademiki z lokalami na sprzedaż powstają m.in. w Gdańsku i Lublinie. – I podpisane właśnie przez ministra infrastruktury i budownictwa rozporządzenie tego nie zmieni – czytamy w dzienniku.

– W prawie cywilnym obowiązuje zasada, co nie jest zabronione, jest dozwolone. W wypadku prawa budowlanego tak nie jest – uważa Bogdan Dąbrowski, radca prawny z Urzędu Miasta w Poznaniu. – Brakuje przepisów. Nie oznacza to jednak, że wolno budować, co się chce; akademik jest budynkiem zamieszkania zbiorowego. Powinien być więc własnością jednego podmiotu lub osoby. Nie powinno się w nim wyodrębniać lokali i sprzedawać – wyjaśnia.

„Rzeczpospolita” dodaje, że deweloperzy mogliby budować małe lokale mieszkalne, gdyby umożliwiło im to Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Chodzi tu o zmianę rozporządzenia o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. – Resort jednak się upiera. I nowela rozporządzenia, która zacznie obowiązywać od Nowego Roku wprost zakazuje budowy mieszkań poniżej 25 mkw – informuje gazeta.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.