Zmuszał Polaków do niewolniczej pracy. Usłyszał wyrok

Jonatan M., który w styczniu 2016 roku obietnicami dobrze płatnej pracy zwabił do Wielkiej Brytanii czwórkę Polaków, a następnie zmusił ich do niewolniczej pracy w nieludzkich warunkach, został skazany przez londyński sąd na 18 miesięcy więzienia. Sąd uznał Jonatana M. winnego handlu ludźmi w celu wyzysku. Za kratki trafi także jego ojciec, który usłyszał wyrok 12 miesięcy pozbawienia wolności.

Kiedy czwórka mieszkańców Poznania (trzech mężczyzn i kobieta  przyjechała do Wielkiej Brytanii, Jonatan M. zakwaterował ich w jednym małym pokoju, w którym musieli spać na podłodze. Polacy, wbrew zapewnieniom o świetnych warunkach zatrudnienia, mieli wydzielane posiłki złożone z chleba i zupy, byli zmuszani do ciężkiej, ponad 12-godzinnej pracy w pralni w Essex. Pracowali sześć dni w tygodniu.

Pod koniec każdego tygodnia Jonatan M. wyłudzał od nich wypłaty, które rzekomo miały pokryć koszty podróży i zakwaterowania. Ofiary otrzymywały za swoją pracę jedynie drobne. Po trzech tygodniach Polacy poprosili o pomoc kolegów z pralni w Essex, którzy powiadomili policję.

– Jonatan M. cynicznie wykorzystał ofiary dla własnych korzyści. Uwiódł ich obietnicą lepszego życia, oferując pracę za stawkę, która była znacznie wyższa niż to, co mogli zarobić w Polsce – powiedział James Greenaway z londyńskiej policji.

Sąd uznał Jonatana M. winnego handlu ludźmi w celu wyzysku i skazał na 18 miesięcy więzienia. Za kratki powędruje też jego ojciec, Marek M., który usłyszał wyrok 12 miesięcy pozbawienia wolności. Mężczyznę uznano winnego oszustwa.

BCM

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*