Weto zaszkodziło prezydentowi? Sondaż nie pozostawia złudzeń

Z sondażu wykonanego na zlecenie „Rzeczpospolitej” przez IBRiS wynika, że poparcie dla prezydenta Andrzeja Dudy rośnie. Wyniki sondażu opublikowane 12 września wskazują, że prezydent może liczyć na dalszy wzrost popularności pod pewnym warunkiem. A jest nim przekonanie opinii publicznej, że w sprawie sądów Andrzej Duda wypracował rozwiązania kompromisowe.

Niewątpliwie od czasu zawetowania ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa popularność prezydenta Andrzeja Dudy wzrosła. Potwierdza to ostatni sondaż wykonany na zlecenie „Rzeczpospolitej” przez IBRiS.

Wynika z niego, że 56,6 proc. badanych ocenia działalność prezydenta „raczej dobrze” lub „zdecydowanie dobrze”. To wzrost o 9,3 proc. w stosunku do lipcowego sondażu, w którym Andrzeja Dudę popierało 47,3 proc. respondentów. Są to najlepsze wyniki począwszy od sierpnia 2015 roku, kiedy zaufanie do prezydenta zbadano po raz pierwszy.

– Analiza struktury ocen działalności prezydenta wskazuje, że część twardego elektoratu PiS obniżyła „temperaturę poparcia” i jest mniej entuzjastyczna wobec jego decyzji – mówi Marcin Duma, szef IBRiS. – Ale prezydent „rekompensuje” to sobie gdzie indziej, znajdując poparcie wśród wyborców centrowych. Opozycyjny elektorat najprawdopodobniej docenił weta postawione przez Andrzeja Dudę w lipcu – dodaje.

RP.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!