Dyrektor wywiadu Trumpa: Wojna w Libii nauczyła Koreę Północną, aby nigdy nie oddawać broni jądrowej

Dan Coats, amerykański Dyrektor Wywiadu Narodowego (DNI), powiedział w ubiegłym tygodniu podczas Aspen Security Forum, że Kim Dzong nie jest „irracjonalny”.

Coats uważa, że 33-letni dyktator Korei Północnej nie jest szalony. Coats jest zdania, że postępowanie Kim Dzong Una wydaje się być oparte na racjonalnych przesłankach. Przywódca Korei Północnej jest świadomy, że w obliczu działań Stanów Zjednoczonych wymierzonych w kraje, które pozbyły się broni masowego rażenia, przetrwanie jego reżimu jest uzależnione od skutecznej możliwości odstraszania.

Jak powiedział Coats, Kim „przyglądał się temu, co działo się na świecie w przypadku narodów, które posiadają zdolności jądrowe i które mogą w ten sposób wywierać nacisk, zauważając, że posiadanie karty jądrowej powoduje wiele możliwości odstraszania.” Jak dodał, „Nauczka jaka wyniknęła z Libii oddającej swoją broń jądrową jest niestety taka, że jeśli masz głowice, nigdy nich nie oddawaj. Jeśli ich nie masz, zdobądź je.”

Co ciekawe, w 2011 roku reprezentant ministerstwa spraw zagranicznych Korei Północnej, w obliczu trwającej wojny w Libii, stwierdził, że „Kryzys libijski jest poważną nauczką dla społeczności międzynarodowej”, polegającą na tym, że naciski, aby Libia uprzednio pozbyła się broni masowego rażenia, były „taktyką inwazyjną nakierowaną na rozbrojenie kraju.”

KRESY.PL / THE INTERCEPT

Więcej postów