„Opór Polaków ma sens”. Wycofanie projektu opłaty paliwowej

Zapadła decyzja o wycofaniu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który zakładał m.in. wprowadzenie nowej opłaty paliwowej. Zdaniem polityków PO ta sytuacja pokazuje, że „opór obywatelski ma sens” i można realizować program budowy dróg lokalnych bez obciążania obywateli dodatkowymi daninami.

– Cieszymy się, że ten projekt zostanie wycofany – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik Platformy Jan Grabiec. Przypomniał, że PO wnioskowała o to przed tygodniem w trakcie pierwszego czytania projektu w Sejmie, jednak jej wniosek został odrzucony. – Nie ma żadnego faktycznego uzasadnienia, by nakładać nowe podatki na Polaków – mówił. Według niego środki na budowę dróg są w budżecie państwa w Krajowym Funduszu Dróg, lecz nie są właściwie wykorzystywane. – Opór społeczny ma sens. Masowe manifestacje, wystąpienia Polaków w ostatnich dniach w sprawie Sądu Najwyższego, emocje, które pojawiły się na ulicach polskich miast, które są w polskich domach i wśród kierowców, którzy dyskutują na temat podniesienia cen paliw, na szczęście przemówiły do PiS – potwierdził Grabiec.

Poseł PO Mariusz Witczak stwierdził, że za rządów Platformy i PSL bez podnoszenia podatków, a we współpracy z samorządami udało się wybudować 15 tysięcy kilometrów dróg lokalnych. Zdaniem Witczaka „problem PiS ze skutecznym budowaniem dróg lokalnych” polega na tym, że nie potrafi współpracować z samorządami i w ten sposób zagospodarować pieniędzy przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa. Według posła wycofanie się z projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych „to nie jest akt dobrej woli ze strony PiS, bo intencje są złe”. – Jarosław Kaczyński ma złe intencje jeżeli chodzi o portfele polskich obywateli i będzie chciał te portfele drenować – dodał. W jego ocenie PiS będzie chciał uzyskać od obywateli więcej pieniędzy niż daje w ramach np. programu 500 plus. Wskazał na propozycję podniesienia opłat za wodę oraz dodatkowych opłat za energię elektryczną.

W poniedziałek po południu odbyło się spotkanie władz Prawa i Sprawiedliwości, na którym zdecydowano o wycofaniu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który zakładał m.in. wprowadzenie nowej opłaty paliwowej. – Będziemy szukać innych metod na zgromadzenie środków potrzebnych na budowę. Na pewno nie będziemy sięgać do kieszeni obywateli – powiedział Jarosław Kaczyński. – Nie chcemy, aby obywatele sądzili, że sięgamy do ich kieszeni, nic takiego nie planowaliśmy. Ta podwyżka zresztą była bardzo hipotetyczna, praktycznie miało jej i tak nie być mimo tej zmiany, ale żeby uspokoić nastroje wycofujemy – dodał szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Zdaniem Joachima Brudzińskiego, szefa Komitetu Wykonawczego PiS, nie jest to dobra wiadomość dla „opozycji totalnej”, która traci „paliwo, które mogłoby tutaj być użyte do podsycania niepotrzebnych emocji społecznych”.

PAP

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!