Łukaszenka: będziemy z Rosją ćwiczyć to, co ćwiczą nasi potencjalni przeciwnicy

Niezależnie od wszelkich nacisków rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe „Zapad-2017” się odbędą – zapewnił we wtorek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Powiedział, że ćwiczenia będą miały „duży rozmach oraz poważne znaczenie”.

 – Niezależnie od tego, jak (mocno) by na nas naciskali, przeprowadzimy te ćwiczenia i chcemy, by były one wielkie i poważne – oświadczył Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania z ministrami obrony państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) w Mińsku.

– W Rosji nastawienie jest takie samo. Nikogo nie chcemy straszyć. Nie potrzebujemy cudzego. Dlatego będziemy ćwiczyć wszystko to, co ćwiczą nasi potencjalni przeciwnicy. Uczymy armię i będziemy ją uczyć obrony naszego terytorium, naszego państwa, naszych narodów – podkreślił białoruski prezydent.

Plan działań Mińska

Łukaszenka dodał, że zarówno w ramach państwa związkowego Białorusi i Rosji, jak i w ramach ODKB, Mińsk „odpowiada za kierunek zachodni”.

– To strefa naszej odpowiedzialności i cała nasza armia jest skoncentrowana na tym, razem z Federacją Rosyjską. Mamy przygotowany precyzyjny plan działań na różne sytuacje – zaznaczył.

Łukaszenka ocenił również, że sytuacja wojskowo-polityczna w strefie odpowiedzialności ODKB dotąd nie była spokojna, ale obecnie „jeszcze bardziej się zaostrza”.

Szefowie resortów obrony państw ODKB przebywają w Mińsku w związku z wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów Obrony tej struktury. Tematem spotkania są miedzy innymi „rozwój współpracy wojskowej między państwami członkowskimi” i plany organizacji na 2018 rok.

Przewodnictwo w ODKB

Białoruś sprawuje obecnie przewodnictwo w ODKB, która jest układem polityczno-wojskowym działającym na obszarze poradzieckim. Należą do niego Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Armenia.

W przyszłym roku ODKB ma przeprowadzić 5 różnych ćwiczeń na terenie swoich państw członkowskich – ogłoszono w Mińsku.

– Kolektywne siły ODKB przeprowadzą w 2018 roku manewry na terytorium Rosji, Kirgistanu, Kazachstanu i Tadżykistanu – zapowiedział sekretarz generalny ODKB Jurij Chaczaturow.

Będą to ćwiczenia sił szybkiego reagowania „Wzaimodziejstwije” (Współpraca) w Kirgistanie, ćwiczenia sił pokojowych „Nieruszymoje Bratstwo” (Niezłomne Braterstwo) w Rosji, ćwiczenia „Rubież” (Granica) w Tadżykistanie, manewry oddziałów zwiadowczych „Poisk” (Poszukiwanie) w Kazachstanie, a także ćwiczenia sił lotniczych – również w Rosji.

Wspólne ćwiczenia Rosji i Białorusi „Zapad-2017” zaplanowane są na wrzesień i będą przebiegać na terytorium Białorusi. Według rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu „w pracach nad koncepcją i scenariuszem ćwiczeń zostanie uwzględniona sytuacja związana ze zwiększeniem aktywności NATO w pobliżu granic państwa związkowego (Rosji i Białorusi)”.

PAP

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*