Białoruś prezentuje nowy zestaw rakietowy Polonez

Podczas targów MILEX 2017 Białorusini zaprezentowali makietę najnowszej wersji pocisku taktycznego o zasięgu 280 km przeznaczonego dla zestawów rakietowych Polonez.

 Jest to wspólne opracowanie ośrodków naukowych armii i fabryki Elektromechaniki Precyzyjnej z Dzierżyńska, które ma finalnie doprowadzić do wprowadzenia takiej wersji rakiety do eksploatacji w białoruskich wojskach lądowych.

Zgodnie z danymi z oficjalnych źródeł, nowe pociski przenoszą głowicę bojową o masie aż 480 kg (podstawowa wersja tej 301 mm rakiety przenosi 150 kg głowicę).

Kompleks Polonez to nowy białoruski system mający zastąpić w eksploatacji systemy 220 mm 9K57 Uragan i 300 mm 9A52 Smiercz.

Sam Polonez powstał prawdopodobnie w kooperacji z Chinami na bazie ich systemu A200. Świadczyć o tym mogą zastosowane w nim prostopadłościenne kontenery transportowo-startowe (prostsze w składowaniu i użyciu od tradycyjnych wyrzutni rurowych). Nie wiadomo natomiast czy Białorusini pozyskali opracowane w Chinach rakiety dla niego.

Ich kaliber to 301 mm, długość 7264 mm a masa 750 kg. Zasięg rażenia wynosi od 50 do 200 km. Cechują się one stosunkowo precyzyjnym układem korekcji co zapewnia wzrost precyzji rażenia. Część głowicowa jest oddzielana na wierzchołkowej trajektorii lotu od części napędowej i wyposażona w autonomiczny, aerodynamiczny system sterowania. Po oddzieleniu głowica może w określonym zakresie manewrować.

Zdjęcia makiety nowego pocisku raczej nie świadczą o możliwości manewrowania (brak np. powierzchni sterowych w części głowicowej) a jedynie o zapewnieniu zwiększonego zasięgu i zdolności przenoszenia cięższej głowicy bojowej (znacznie grubsza cześć przednia, ale i prawdopodobnie sam pocisk). Jest to najprawdopodobniej zwykły pocisk balistyczny większego kalibru.

System Polonez posadowiony na MZKT-7930 w układzie 8×8 jest konstrukcją modułową i przystosowaną do strzelań innymi rakietami niż 301 mm. Nowy pocisk może nie mieścić się w standardowym kontenerze (na wyrzutni są zazwyczaj montowane dwa bloki po cztery kontenery).

W skład kompleksu wchodzą jeszcze pojazdy transportowo-załadowcze z dźwigiem hydraulicznym, przewożące dwa pakiety po cztery kontenery oraz pojazd dowodzenia na ciężarówce wojskowej MAZ-6317 w układzie 6×6.

Obecnie na Białorusi eksploatuje się ok. 186 egz. 122 mm systemów 9K51 Grad i ich zmodernizowanych wersji («БелГрад» czyli „Białoruski Grad” na MAZ-6317), 36 egz. systemów Smiercz, 74 egz. systemów Uragan oraz 6-8 301 mm systemów Polonez.

MAREK DĄBROWSKI

 

 

 

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*