Biedroń zagrozi Dudzie? Znamy odpowiedź!

Prof. Jadwiga Staniszkis (75 l.) już zapowiedziała, że poprze go, gdy wystartuje w wyborach na prezydenta za trzy lata. Sam Robert Biedroń (41 l.) zdaje się przestał już udawać, że ten start go w ogóle nie interesuje. Ibris na zlecenie Faktu i Radia Zet zapytał Polaków, co sądzą o takim starcie.

Wyniki są dla Biedronia wielce obiecujące – mógłby być czarnym koniem szczególnie, gdyby nie wystartował Donald Tusk (60 l.).

Gdyby Biedroń wystartował, chęć zagłosowania na niego wyraża więcej niż co czwarty pytany. Ale już kolejne 32,9 proc. respondentów zapewnia, że Biedroń zyskałby ich w głos w II turze, gdyby stanął naprzeciw prezydenta Andrzeja Dudy (45 l.)!

– Jeżeli mamy konserwatywne rządy, popularni są kandydaci pozostający w ostrym kontraście do rządzących – ocenia prof. Norbert Maliszewski, ekspert ds. marketingu politycznego. Ale według Maliszewskiego, Biedroń nie ma szans bo w wyborach wystartuje Tusk. I to obecny szef Rady Europejskiej przejdzie do II tury.

Politolog dr Wojciech Jabłoński jest zdania, że Robert Biedroń nie ukrywa, że jego ambicje polityczne sięgają dalej niż prezydentura Słupska. – Nie zaprzecza pogłoskom o starcie. Ale jeśli poważnie o tym myśli, to przed nim daleka droga. Brakuje mu oparcia w jakichś strukturach partyjnych w całym kraju – tłumaczy Jabłoński.

Czym może uwieść ludzi Biedroń? Bo stara się postawić w kontrze i do Dudy, i do Tuska i polityków jakich znamy.

– Politycy zajmują się pilnowaniem i utrzymaniem swoich elektoratów, co tylko wzmacnia podział na obozy PiS i PO. Gdzie przy takiej polaryzacji jest miejsce na wizje i dobro wspólne? Na znalezienie koncepcji dostosowania państwa do obywatela? – mówił w ostatnim wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”. Trzy lata takiej kampanii i może jeszcze kogoś przekona?

Sondaż

Jeżeli Robert Biedroń wystartowałby w wyborach prezydenckich w 2020 roku, to:

26,5 proc. zagłosuję na niego

32,9 proc. poprę go tylko, jeśli w II turze stanie przeciw Andrzejowi Dudzie

32, 3 proc. nie zagłosuję na niego

Dlaczego nie zagłosował(a)by Pan(i) na Roberta Biedronia gdyby wystartował w wyborach prezydenckich w 2020 roku?

6, 2 proc. dlatego, że jest gejem

60, 2 proc. bo nie popieram jego poglądów

19,1 proc. z innych powodów

14, 5 proc. trudno powiedzieć dlaczego

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*