Były dyrektor CIA: Organizacja arabskiej wiosny przez USA było błędem

Generał David Petraeus nazwał politykę prowadzoną wobec arabskiej wiosny przez administrację Obamy porażkami.

Były dyrektor CIA gen. David Petraeus udzielił wywiadu gazecie “Corriere della Sera”. Opowiadając na pytanie, czy poparcie przez USA protestów w krajach arabskich było błędem, Petraeus przywołał wypowiedź Winstona Churchilla: – Nieważne jest to, jak wspaniała może wydawać ci się strategia. Liczą się rezultaty – przypomniał. – Te zaś mówią nam, że można o nich wszystko powiedzieć, ale nie to, że były wspaniałe – oświadczył. Zgodził się również ze stwierdzeniem, że demokracja na Bliskim Wschodzie jest jak silne lekarstwo, które należy dawkować. – Teraz wiemy już, że nie można narzucić naszych wartości i naszej wizji – powiedział generał.

Petraeus przyznał, że w ostatnim czasie miało miejsce pewne osłabienia Państwa Islamskiego (ISIS), jednak nawet jeśli uda nam się zawiesić naszą flagę na terytorium ISIS, nie będzie to oznaczać, że wojna jest skończona.

Generał Petraeus wyraził opinię, że wojna którą prowadzą islamści ma charakter pokoleniowy i będą oni wziąż podsycać frustrację młodych generacji na świecie, jeśli zapweni się im szans i stabilizacji. – Musimy przekazywać prawdę, to znaczy mówić, że bojownicy ISIS są przegrani, a nie że są zwycięzcami – stwierdził.

KRESY.PL / RP.PL

Więcej postów