Nowe myśliwce dla Białorusi. Przyśpieszenie dostaw Su-30SM

Z zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Obrony Republiki Białorusi wynika, że w 2017 roku jej Siły Zbrojne planują dokonanie zakupów nowoczesnej broni i technologii wojskowych. Planuje się m.in. pozyskać systemy monitoringu radiowego, 120 mm moździerze samobieżne 2B23 Nona-M1, BSP różnej klasy, ale przede wszystkim samoloty wielozadaniowe Su-30SM.

Białoruś i Federacja Rosyjska zawarły już wcześniej porozumienie w sprawie sprzedaży 8-12 samolotów wielozadaniowych Su-30SM. Ich dostawy zostałyby zrealizowane po 2020 roku, a nowe maszyny zastąpią w służbie używane obecnie MiG-29. Możliwe, że obecnie Białoruś chce przyśpieszenia tego procesu.

Powodem wymiany sprzętu jest nie tylko pozyskanie nowocześniejszych/uniwersalnych maszyn o znacznie większym potencjale bojowym, ale też znaczne zużycie techniczne obecnych myśliwców. Jednym z impulsów do podjęcia takich kroków była analiza kosztów utrzymania w eksploatacji i ewentualnej modernizacji starszych samolotów w stosunku do zakupu nowych. Obecnie eksploatuje się 35 maszyn Mig-29 i 24 szturmowych Su-25.

Krok ten oznacza, że Białoruś będzie trzecim po Rosji i Kazachstanie użytkownikiem tego typu samolotu. Najprawdopodobniej ze względu na nałożone na Rosję sankcje gospodarcze nowe maszyny zostaną wyposażone w rosyjski wskaźnik przezierny RPKB IKSz-1M lub Elektroawtomatika SzKAI oraz inne całkowicie rosyjskie wyposażenie.

Białorusini znają już samoloty rodziny Su-30 bo przez krótki czas eksploatowali ex-indyjskie Su-30K, które trafiły tam po odkupieniu przez ich Rosjan. Ostateczna rezygnacja z dalszej eksploatacji tych maszyn (sprzedaż Angoli przez Rosję) wynikała z oceny ich złego stanu technicznego i dużych kosztów związanych z remontem. Najprawdopodobniej indyjscy piloci eksploatowali te maszyny na granicy ich technicznych możliwości a nawet w niektórych przypadkach je przekraczali.

Pozyskanie nowych maszyn jest też wynikiem pewnych nacisków ze strony Rosja na Białoruś. To unik Białorusi wobec prób otwarcia bazy rosyjskiej z takimi właśnie maszynami na jej terytorium. Nie wiadomo tylko na jak długo będzie on skuteczny wobec planów Moskwy.

Z kolei biorąc pod uwagę możliwości finansowe Białorusi, w grę wchodzą trzy warianty pozyskania tj. bardzo atrakcyjna cena zaproponowana przez Rosjan (oczywiście okupione to zostanie innym ustępstwem Białorusi), długoterminowy kredyt lub zakup na zasadzie leasingu.

Su-30SM jest kolejną zmodernizowaną wersja myśliwca Su-27. Może ona wypełniać zadania z zakresu wywalczenia przewagi w powietrzu, zapewnienia obrony powietrznej własnego terytorium lub obszaru działań w ramach operacji wojsk, wsparcia lotniczego, przekazywania i analizy danych oraz prowadzenia walki radioelektronicznej.

W ostatnich latach Białorusini przeprowadzili już pewien proces modernizacji swoich Sił Powietrznych poprzez pozyskanie partii czterech szkolno-bojowych samolotów Jak-130 (cztery już w eksploatacji), śmigłowców transportowych Mi-8MTV-5, stacji radiolokacyjnych Wostok-D i Wroga-T. Dodatkowo obronę przeciwlotniczą wzmocniła czwarta bateria systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu zestawu 9K331M Tor-M2U a przede wszystkim ostatnio pozyskane system obrony powietrznej dalekiego zasięgu S-300PS (w ramach budowy połączonego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej z Federacją Rosyjską). Modernizuje się stacje radiolokacyjne wykrywania P18BMA i 19ZH6M czy wysokościomierze PRV16BM.

W sumie mówi się o prawie 250 sztukach nowych systemów uzbrojenia pozyskanych w ostatnim czasie (głównie w 2016 roku).

DEFENCE 24

Więcej postów