Sprawa śmierci ojca Ziobry. Sąd odrzucił wnioski rodziny ministra

Krakowski sąd odrzucił wniosek o powołanie nowych zagranicznych biegłych, którzy mieliby wydać opinię w sprawie śmierci Jerzego Ziobry – ojca Ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Sąd zdecydował też, że nie przesłucha ponownie polskich biegłych, którzy wydawali w tej sprawie opinię. Rodzina ministra uważa, że przygotowana przez nich opinia była nierzetelna.

Krakowski sąd nie zgodził się na wydanie przez zagranicznych biegłych opinii na temat śmierci Jerzego Ziobry i ponowne przesłuchanie biegłych – autorów opinii, którym rodzina ministra sprawiedliwości zarzuca nieprawidłowości. Sprawa śmierci Jerzego Ziobry wróciła na wokandę po ponad dwóch latach przerwy. Polscy biegli uważali, że śmierć pacjenta nie miała związku z działaniami lekarzy. Rodzina ministra sprawiedliwości zarzucała im, że ich opinia miała wady i była nierzetelnie przygotowana. Matka Zbigniewa Ziobry – Krystyna Kornicka – Ziobro liczyła na to, że powołanie biegłych z zagranicy pozwoli wyjaśnić wątpliwości.

Sprawa ciągnie się od lat, jednak działania nabrały rozmachu, kiedy Zbigniew Ziobro został ministrem sprawiedliwości.  Niedawno prokuratura wszczęła kolejne śledztwa, które mają związek z lekarzami, którzy leczyli lub wydawali opinię w sprawie śmierci Jerzego Ziobry. Jedno z wszczętych niedawno prokuratorskich śledztw ma związek ze stentami (czyli narzędziami służącymi do podtrzymywania tętnic). Takie urządzenia wszczepiono ojcu Zbigniewa Ziobry. Rodzina uważa, że jeden z lekarzy nie był kompetentny do przeprowadzenia zabiegu. Jak podał RMF24.pl śledztwo, które bada sprawę przekazania stentów z państwowego szpitala do prywatnych klinik może mieć związek z firmą jednego z medyków, który leczył ojca ministra.

W grudniu zarzuty usłyszał też lekarz Czesław Ch. – kierownik Kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach był biegłym podczas procesu ws. śmierci Jerzego Ziobry. Jest podejrzany m.in.o poświadczenie nieprawdy i przestępstwa przeciwko mieniu. Opinia, którą wydał kosztowała 370 tys. złotych. Jak przekonuje prokuratura krajowa, nie było w historii polskiego sądownictwa droższej opinii medycznej.

Kim był Jerzy Ziobro?

Jerzy Ziobro – znany lekarz i ojciec obecnego ministra sprawiedliwości zmarł 2 lipca 2006 roku w wieku 72 lat, w wyniku komplikacji po zabiegu kardiologicznym. Zbigniew Ziobro uważa, że jego ojciec stracił życie w wyniku błędu medycznego. Dlatego skierował sprawę do sądu. Rodzina składała zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, ale sprawa została umorzona po dwóch latach. Wznowiono ją dopiero wówczas, gdy bliscy dostarczyli prywatne zagraniczne ekspertyzy.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*