Szef niemieckiego instytutu: Wyjście Włoch ze strefy euro to tylko kwestia czasu

Niewykluczone, że w nieodległej przyszłości Włochy wyjdą ze strefy euro – powiedział szef niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką (Ifo) Clemens Fuest.

„Poziom dobrobytu we Włoszech jest dziś równy poziomowi z 2000 roku. Jeśli nic się w tym względzie nie zmieni, Włosi mogą powiedzieć w którymś momencie: „My już nie chcemy strefy euro” — powiedział Fuest w wywiadzie dla gazety Tagesspiegel.

Jednocześnie, zdaniem niemieckiego ekonomisty, jeśli władze RFN przyjmą europejski program pomocy dla Włoch, stanie się to brzemieniem dla niemieckich podatników, „którzy nie znają jego wymiaru i nie mogą go kontrolować”.

W przypadku przyjęcia programu, Europejski Bank Centralny (EBC) zobowiązuje się wykupić nieograniczoną ilość włoskich obligacji państwowych. EBC będzie też podejmować decyzję w zakresie rozmiaru kredytu, który Niemcy będą musiały udzielić Włochom. W związku z tym, niemieccy parlamentarzyści powinni, zdaniem Fuesta, sprzeciwić się tym planom.

Ekonomista oświadczył także, że Unia Europejska podąża w kierunku coraz większych podziałów, abstrahując od prawdopodobnego wyjścia Włoch ze strefy euro. „Stało się to jasne po głosowaniu w sprawie Brexit. Jednocześnie kraje na Wschodzie coraz bardziej dystansują się od Europy” — wyjaśnił Fuesta. W czerwcu ok. 52% obywateli Wielkiej Brytanii zagłosowało za wyjściem kraju z UE. Jak oświadczyła premier kraju Theresa May, brytyjskie władze zamierzają uruchomić artykuł 50. Traktatu Lizbońskiego o wyjściu z UE przed upływem marca 2017 roku. Na dany moment Wielka Brytania opracowuje stanowisko, którego będzie bronić na negocjacjach w sprawie przyszłych porozumień z UE.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*