Nagrania “z Aleppo” powstały w… Egipcie (video)

Nie z Aleppo, jak przekonywano, a z Egiptu pochodziła seria nagrań, które miały ilustrować zniszczone syryjskie miasto i ofiary wojny. Egipskim policjantom udało się bowiem złapać oszustów, którzy nagrywali filmy przekonując, że te pochodzą z oblężonego miasta.

Aresztowanych zostało już pięć osób w związku z procederem – kamerzysta, dwóch jego asystentów i rodziców dwójki dzieci, które pozowały do zdjęć. Twórcy fałszywych nagrań mieli pokazywać ofiary bombardowań i krajobrazy zniszczonego miasta.

Nagrania były poruszające tym bardziej, że ich głównymi bohaterami była dwójka dzieci – 8-letnia dziewczynka i 12-letni chłopiec. Ta pierwsza w filmach występowała owinięta zaczerwienionymi bandażami z białym pluszakiem w ręku. Natomiast 12-latek z przejęciem opowiadał o skutkach nalotów rosyjskich bombowców.

Jak się jednak okazało, w rzeczywistości filmy kręcono w Egipcie w okolicy, gdzie budynki miały wkrótce być wyburzane. Policjanci egipscy zorientowali się, że coś jest nie tak, kiedy zauważyli pośród ruin ekipę z kamerą i dziewczynkę w zaczerwienionych bandażach.

Wszyscy członkowie ekipy, prócz dzieci, trafili do aresztu, gdzie czekać mają na proces. Jak dotąd nie wiadomo jednak, jaka kara grozi im za fałszywe nagrania.

{source}
<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/-MerZ0rRCYQ” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
{/source}

 

PIKIO.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*