Tajemnicza dymisja generała po opłatku z Dudą

Wiadomości TVP zwróciły uwagę, że 15 grudnia generał Mirosław Różański, jeszcze jako Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, uczestniczył w spotkaniu opłatkowym żołnierzy z prezydentem Andrzejem Dudą. Godzinę później IAR poinformowała, że Mirosław Rożański złożył rezygnację.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz rezygnację przyjął, ale nie chciał się na ten temat wypowiadać. MON wydało jednak w tej sprawie komunikat: –  Minister Obrony Narodowej przyjął dzisiaj dymisję gen. broni Mirosława Różańskiego z pełnionej funkcji i polecił generałowi wykorzystać zaległy urlop. Obowiązki Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych decyzją ministra Antoniego Macierewicza będzie wykonywał I zastępca – gen. broni Leszek Surawski.

Generałowi Różańskiemu podlegały połączone wojska sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. Nominację odebrał jeszcze z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dowodził na misjach w Afganistanie i Iraku. Przygotowywał także tegoroczne ćwiczenia wojskowe „Anakonda” – podają Wiadomości TVP.

Dowództwo generalne zostało utworzone reformą systemu dowodzenia wprowadzoną na początku 2014 r. PiS od początku krytykowało reformę, argumentując, że jest ona niezgodne z konstytucją. Po objęciu MON minister Antoni Macierewicz zapowiedział zmiany w systemie dowodzenia. Prezydent Duda w wywiadzie dla PAP ocenił, że obecny system dowodzenia „de facto prowadził do rozmycia odpowiedzialności”. Pod koniec października Macierewicz zapowiadał, że projekt zmiany systemu dowodzenia trafi do Sejmu jeszcze w tym roku.

Ceniony przez Amerykanów dowódca odszedł ze stanowiska akurat w momencie, gdy do Polski przyjeżdża Amerykańska Pancerna Brygada Bojowa. Gen. Różański powiedział, że nie chce się wypowiadać o powodach odejścia ze służby wojskowej.

– Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 12 grudnia br. został poinformowany przez gen. broni Mirosława Różańskiego o złożeniu przez niego wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w komunikacie.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*