Monika Janowska OKŁAMAŁA polski sąd?

Monika Janowska ze łzami w oczach skarżyła się telewidzom, jak to „Super Express” zniszczył jej życie. Że zmyślił historię o tym, że celebrytka została przyłapana w amerykańskim sklepie na Florydzie na kradzieży ubrań.

Według niej całą aferę zmyśliliśmy i pozwała nas do sądu, gdzie świadoma odpowiedzialności karnej zeznała, że nigdy nie przyznała się do kradzieży. Mamy dowód, że kłamie. Z protokołu zeznań, jakie złożyła przed amerykańskim sądem, jednoznacznie wynika, że przyznała się do winy! „Super Express” kieruje więc do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

5 grudnia 2012 r. w sklepie Neiman Marcus w Fort Lauderdale na Florydzie zostały zatrzymane dwie Polki. Jedną z nich była Monika, wtedy Głodek. Ochrona sklepu zawiadomiła policję, że kobiety mają przy sobie schowane ubrania, za które nie zapłaciły przy kasie. Trafiły do aresztu, z którego wyszły po wpłaceniu kaucji. Policja zrobiła im zdjęcia i opublikowała w internecie. Potem rozpoczęły się czynności procesowe, wiosną 2014 r. zarzuty zostały wycofane, a amerykański sąd nie wydał żadnego wyroku. – To nie jest skazanie, ale nie jest to też w żaden sposób udowodnienie ich niewinności. Po prostu sprawa nie została doprowadzona do wyroku. Może zostać wniesiona ponownie w ciągu trzech lat. Natomiast informacja o aresztowaniu za kradzież nadal zostaje w rejestrze sądowym, rekordach policji i prokuratury – tłumaczył nam mec. Paweł Sabaj z kancelarii Sabaj & Associates w Nowym Jorku.

Niedługo potem Monika, już Janowska, i jej mąż zrobili swoiste tournée po mediach, ogłaszając sądowe uniewinnienie. „Super Express” został pozwany do sądu, a w trakcie rozprawy kobieta zapewniała sąd, że nigdy nie przyznała się do winy, a cała afera została wymyślona.

– Poczułam ogromną ulgę, wszystkich artykułów było 1200, to była nagonka czteroletnia, która nadal trwa. Oczyszczona z zarzutów byłam trzy lata temu, to nie jest tak, że tutaj zostałam oczyszczona z zarzutów. Samo zatrzymanie zostało uznane za bezpodstawne – zapewniała w „Dzień Dobry TVN” Janowska.

Prawda jest jednak inna. W protokole zeznań złożonych przed amerykańskim sądem 20 lutego 2013 r. znajdują się wypowiedzi pani Moniki. Wynika z nich całkiem coś innego. Na pytanie, czy w sklepie włożyła do torby rzeczy, odpowiedziała: „Włożyłam”. A na kolejne, czy miała zamiar za nie zapłacić, odpowiedziała: „Nie”. Na koniec powiedziała jeszcze: „Jest mi bardzo przykro z powodu tego, co się stało”. Czy tak odpowiada osoba, która nie miała nic na sumieniu?

Zapytaliśmy o komentarz na ten temat Roberta Janowskiego, odmówił rozmowy z nami. Tak jak prowadzący w Polsce sprawę jego żony mecenas Roman Giertych. – Pan dzwoni do mnie zawodowo czy w sprawach politycznych? Bo zawodowo nie udzielam odpowiedzi. Mogę jedynie skomentować bieżące sprawy polityczne – powiedział jedynie, choć wcześniej nie przeszkadzało mu to, by publicznie na swoim profilu Facebooka (25 sierpnia) zamieścić wpis na ten temat: „Afera futrzana została zmyślona. Ponieważ wiele osób o to pyta, więc podam fakty ustalone przez prokuraturę i sąd w USA. (…) Ponieważ obie Panie nie przyznały się do winy (gdyby się przyznały, wystarczyło zapłacić mandat w wysokości ok. 1000 USD), sprawa trafiła do sądu” – napisał.

Tym razem poprosił o wysłanie pytań e-mailem, ale do zamknięcia tego numeru gazety odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*