Francuska Rada Stanu, najwyższy w tym kraju organ sądownictwa administracyjnego, dała zielone światło dla bożonarodzeniowych szopek. W środowym postanowieniu zezwolono na ich umieszczanie w budynkach publicznych. Wcześniej było to zabronione ze względu na laicki charakter państwa.
W postanowieniu Rady Stanu znalazło się jednak zastrzeżenie, że szopki nie mogą mieć religijnego charakteru.
Jak pisze francuski The Local, co roku w tym kraju w okresie przed Bożym Narodzeniem pojawiają się wątpliwości co do tego, czy w przestrzeni publicznej, gdzie zakazane jest eksponowanie symboli religijnych, powinno się znaleźć miejsce dla świątecznych szopek. Problem powrócił ostatnio z większym impetem ze względu na skargi dotyczące ich obecności w budynkach miejskich ratuszów w Vendée i Melun.
Członkowie świeckiego stowarzyszenia działającego w tych miastach nie zgadzali się na ustawianie świątecznych instalacji, przekonując, że w przestrzeni publicznej nie ma miejsca dla figurek przedstawiających m.in. dzieciątko Jezus otoczone przez pasterzy oraz zwierzęta. Powoływali się przy tym na obowiązujący od 1905 roku zapis o rozdziale Kościoła i państwa. Sprawa trafiła pod obrady Rady Stanu.
W środę 9 listopada sędziowie postanowili, że ustawianie świątecznych szopek w miejscach publicznych powinno być zezwolono. Postawiono jednak kilka warunków. Szopki powinny mieć tymczasowych charakter, nie mogą nosić znamion religijnych, za to mają odznaczać się „charakterem kulturowym, artystycznym lub świątecznym”. Obecność instalacji nie może jednak oznaczać „uznania kultu lub preferencji religijnych”. Postanowienie dotyczy budynków publicznych, siedzib organów władzy publicznej lub służby publicznej.
WPROST.PL