Pięć MIG-ów 29 AWARYJNIE lądowało na lotnisku w Gdańsku

Pięć wojskowych myśliwców MIG-29 awaryjnie wylądowało na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie. Podczas lądowania maszynom towarzyszyły wozy gaśnicze straży pożarnej – podaje Radio Gdańsk.

 Myśliwce pochodzą z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego. Leciały do odległego o około 70 km na południowy wschód od Gdańska Królewa Malborskiego, gdzie mieści się 22 Baza Lotnicza, w ramach tak zwanego przebazowania.

Łącznie w misji brało udział sześć maszyn. Jedna z nich, z powodu usterki, awaryjnie wylądowała na wojskowym lotnisku pod Malborkiem i zajęła pas. Pozostałe były zmuszone lecieć do Gdańska. Wylądowały awaryjnie w asyście sześciu wozów gaśniczych straży pożarnej – o czym poinformowały władze lotniska na Facebooku tuż po godz. 14.

Podczas operacji przyjęcia samolotów nikomu nic się nie stało.

Usterka techniczna

– Doszło do usterki technicznej – wyjaśnił przyczynę zamieszania w rozmowie z portalem Trójmiasto.pl kpt. Tomasz Basarab z 22 Bazy Lotniczej w Malborku. – Na razie nie wiadomo, jak długo samoloty pozostaną w Rębiechowie. Prawdopodobnie do wtorku – dodał.

Przed wylotem z Gdańska myśliwce będą musiały być sprawdzone przez mechaników, należy również przejrzeć spadochrony wspomagające lądowanie, które zostały użyte na płycie gdańskiego lotniska, oraz uzupełnić paliwo.

TVP.INFO