Ukraina tuszuje przypadki tortur?

Misja Podkomitetu ds. Zapobiegania Torturom przy ONZ ogłosiła, że zawiesza wizytę na Ukrainie. Decyzję argumentowano tym, że służby bezpieczeństwa odmówiły jej wjazdu do części miejsc, do którym chciała się dokładniej przyjrzeć.

 Misja składająca się z czterech ekspertów ONZ ds. praw człowieka oceniła, że odmowa ze strony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) stoi w sprzeczności z podjętymi przez Kijów zobowiązaniami.

Szef organu Malcolm Evans oświadczył w komunikacie, że eksperci nie mieli dostępu do niektórych miejsc, chociaż istniały „liczne i poważne podejrzenia, że mogli być tam przetrzymywani ludzie, których torturowano i znęcano się nad nimi”.

Apel o dialog

Evans zaapelował do ukraińskich władz o „rozpoczęcie konstruktywnego dialogu”. Wyraził przy tym nadzieję, że „w najbliższej przyszłości” eksperci będą mogli kontynuować swoją wizytę na Ukrainie.

To już drugi raz gdy Podkomitet ONZ ds. Zapobiegania Torturom przedwcześnie zakończył swoją misję. We wrześniu 2014 roku podjęto taką decyzję podczas wizytowania Azerbejdżanu, gdy władze odmówiły ekspertom dostępu do tamtejszych więzień.

TVP.INFO

Więcej postów