Szokujące zachowanie polskich nauczycielek w restauracji

Historia opowiedziana przez tego mężczyznę naprawdę potrafi zjeżyć włosy na głowie. Wystarczyła nieco ciemniejsza karnacja i fakt, ze przez telefon rozmawiał po angielsku, żeby zaczął być wytykany palcami przez grupkę przedszkolaków. Dzieci to tylko dzieci. Jednak reakcja nauczycielek jest szokująca.

 Poznańska Grupa Stonewall na co dzień walczy z dyskryminacją i przemocą. To, co przydarzyło się chłopakowi jednego z członków stowarzyszenia jest naprawdę wstrząsające i po ludzku przykre. Jak napisano na stronie Grupy na Facebooku, nie jest to pierwszy raz, kiedy ciemna karnacja mężczyzny zwraca uwagę. Tę historię postanowił jednak upublicznić. I zadedykować wszystkim przekonanym, że w Polsce nie mamy problemu z rasizmem i ksenofobią. Oto jego opowieść (pisownia oryginalna):

„Jem spokojnie frytki, rozmawiam przez telefon (po angielsku).

Wchodzi 20 uroczych, acz wkurzających przedszkolaków z pięcioma bardzo głośnymi „nauczycielkami”.

dziecko 1: tu jest uchodźca! (pokazując na mnie bezczelnie palcem)

dziecko 2: coo?! nie jem koło uchodźców!

dziecko 3: psze pani,boję się…

Dwie dziewczynki już płaczą, a panie „nauczycielki” zaczynają błyskawiczną naradę. W końcu zbliża się do mnie przerażona, wydelegowana pani i łamanym angielskim stara się wytłumaczyć, że Polacy nie lubią obcokrajowców (tym bardziej uchodźców) i że dzieci się mnie boją i pyta… czy mógłbym już wyjść.

Osłupiały ja: Obawiam się, że nie wszyscy mają takie podejście…

wydelegowana pani: Ale pan ładnie mówi po polsku już, pewnie ma pan rodzinę tutaj… dzieci, nie ma się czego bać, pan jest tu tylko w odwiedziny i niczego wam nie zrobi…

Usiadłem oniemiały ludzką głupotą i ignorancją i dokończyłem frytki, zjadany wzrokiem przez dzieci do ostatniego kęsa.”

Można powiedzieć, że dzieci to tylko dzieci i czasem bywają okrutne. Ale takiego podejścia do inności ktoś je musiał wcześniej nauczyć. Reakcja nauczycielek mówi sama za siebie. „Wygląda na to, że wyrasta kolejne pokolenie przekonane, że świat składa się z białych ludzi, a jeśli ktoś wygląda inaczej, należy się go bać. Czy możemy się dziwić dzieciom, skoro dorośli zachowują się w tak skandaliczny sposób?” – pyta retorycznie Grupa Stonewall.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!