Petru: Kaczyński kapituluje, oddając przyszłość Polski w ręce Orbana

– Jarosław Kaczyński kapituluje, oddając przyszłość Polski w ręce premiera Węgier – mówił na antenie RMF FM lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Ponowił także swój apel do prezesa Prawa i Sprawiedliwości o przeprowadzenie wcześniejszych wyborów, aby sprawdzić, czy Polacy rzeczywiście popierają „dobrą zmianę”.

 Ryszard Petru odniósł się do piątkowego wystąpienia w Sejmie premier Beaty Szydło. – Co to za reakcja premier Beaty Szydło, która wszystkich poobrażała, nie odniosła się w ogóle do meritum? Wchodzą tak naprawdę pani premier i Jarosław Kaczyński w konfrontację z UE. Pytanie, co mają z tego Polacy, że ta konfrontacja będzie miała miejsce? Co mają Polacy z tego, że dojdzie do sytuacji prawdopodobnie głosowania sankcji na radzie UE? Jedyne, co widzę to to, że Jarosław Kaczyński kapituluje, oddając przyszłość Polski w ręce premiera Węgier – stwierdził. – Jeżeli ma być tak, że przyszłość Polski zależy od tego, czy Węgry wstrzymają się od głosu czy zagłosują przeciw rezolucji UE, KE, jeżeli od tego ma zależeć przyszłość, że oddajemy swoją suwerenność w ręce Viktora Orbana. Co więcej, będziemy musieli śledzić posiedzenia węgierskiej Rady Ministrów z tłumaczeniem na Polski – dodał.

Lider Nowoczesnej podkreślił, że Viktor Orban ma „dużo większe interesy z Rosją niż z nami”. – Zakładanie, że w związku z tym, że oni się spotkali i się trochę lubią, to jest moim zdaniem dziecinada. I to jest zrzeczenie się suwerenności sensu stricte – ocenił.

Orban o zachowaniu UE względem Polski

Przypomnijmy, w zeszłym tygodniu premier Węgier Viktor Orban udzielił wywiadu lokalnej stacji radiowej Radio Kossuth, w którym m.in. skomentował wypowiedź byłego prezydenta USA Billa Clintona o tym, że „Polska woli przywództwo na wzór putinowski”. Polityk odniósł się także do działań UE wobec Polski.

KE przyjmie opinię na temat praworządności w Polsce

Dziś wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans ma przyjąć ostateczną opinię o Polsce. Wiadomo, że projekt opinii, z którym w środę zapoznali się komisarze, jest krytyczny dla naszego kraju.

RMF FM

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!