Niemcy: Imigranci molestują policjantki. Coraz więcej ataków na funkcjonariuszy

Niemieckie policjantki coraz częściej spotykają się z przemocą na tle seksualnym podczas interwencji w ośrodkach dla uchodźców. Chodzi zarówno o napaści werbalne jak i o fizyczne molestowanie. Rosnące problemy mają też mężczyźni służący w policji.

 O sprawie mówił w rozmowie z niemieckim radiem MDR Hagen Husgen, przewodniczący saksońskiego Związku Zawodowego Policji. Jak powiedział, coraz częściej do uszu kierownictwa związku dochodzą informacje o napaściach na tle seksualnym, których ofiarą padają policjantki. Część przypadków nie jest przy tym w ogóle rejestrowana.

Na falach tego samego radia wiceprzewodniczący ogólnoniemieckiego Związku Zawodowego Policji Dietmar Schiff apelował o specjalne szkolenia azylantów. Państwo powinno im wyjaśnić, że w RFN „kobiety i mężczyźni pracują i żyją razem i nie ma tu żadnych różnic”.

Proceder molestowania seksualnego policjantek potwierdziła też autorka książki „Niemcy w niebieskim świetle”, Tania Kambouri, sama pracująca w policji. – Całkowicie to przemilczamy i w ogóle nie walczymy z tym problemem – powiedziała, dodając, że jej zdaniem nikt nie będzie chciał w najbliższej przyszłości przeciwdziałać napaściom seksualnym na policjantki ze strony imigrantów.

Rosnące problemy mają wszyscy niemieccy funkcjonariusze policji. Jak poinformował minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Hermann, w jego landzie narasta liczba przypadków werbalnych i fizycznych ataków na policjantów. W 2015 roku było ich o 3 proc. więcej, niż rok wcześniej. Dokładnie 14 928 funkcjonariuszy zgłosiło przypadek jakiegoś rodzaju napaści. O 7 proc. wzrósł też odsetek ataków na służby ratunkowe, sięgając 198 przypadków.

– Patrząc statystycznie, w 2015 roku przynajmniej co trzeci bawarski funkcjonariusz policji został obrażony, opluty, uderzony, kopnięty lub spotkał się z groźbami – powiedział minister. W 41 proc. przypadków chodziło o obrażenie policjanta, w 30 proc. o uszkodzenie ciała, a w 19 proc. o stawienie policjantom oporu. Ośmiokrotnie próbowano też funkcjonariuszy zabić.

Jak podają niemieckie media, niemal taki sam wzrost napaści na policjantów miał w ubiegłym roku miejsce w Nadrenii Północnej-Westfalii.

JUNGEFREIHEIT.DE

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!