Litewskie władze sugerują polskim uczniom że są spolonizowanymi Litwinami [+DOKUMENT]

Materiały testowe przygotowane przez litewską instytucję dydaktyczną dla polskich uczniów kaleczą język polski i obrażają ich godność narodową.

 Portal „Znad Wilii” ujawnia fragment testu z przedmiotu Nauki Społeczne jakie dla uczniów szkół polskich przygotowało Narodowe Centrum Egzaminacyjne. Tłumacznie zostało zrobione w fatalny sposób. Posunięto się do tego, że słowo „polakami” zapisano małą literą, w przeciwieństwie do słowa „Litwini”.

Sama treść zadania to tekst litewskiego autora, w którym sugeruje on, że szlachta polska na dawnej Wileńszczyźnie to w istocie spolonizowani Litwini, którzy „wyrzekli się swojego narodu i języka”. Twierdzi również, że szlachta eksploatowała chłopów i pogardzała nimi, nie tylko jako stanem niższym, ale dlatego, że pozostali oni przy języku i kulturze litewskiej.

Przeciw tego typu praktykom litewskiej instytucji oświatowej zaprotestowało już Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”. Wystosowało ono list w którym żąda „szacunku do języka, w tym przypadku, do języka polskiego”.

ZW.LT

 

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!