PiS poprze Tuska? Jest deklaracja!

To pierwsza taka deklaracja PiS! Jak zapowiedział europoseł tej partii Ryszard Czarnecki, prezes Jarosław Kaczyński nie zemści się na Donaldzie Tusku za to, że PO nie poparła Janusza Wojciechowskiego na ważne unijne stanowisko.

– Jarosław Kaczyński nie poświęci zasad w imię rewanżu– stwierdził Czarnecki na łamach „Rzeczpospolitej”, dodając, że PiS poprze Donalda Tuska w staraniach o drugą kadencję w Radzie Europejskiej.

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki przypomniał, że niedawno europosłowie PO zbojkotowali w Brukseli kandydaturę jego partyjnego kolegi Janusza Wojciechowskiego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Zapowiedział, jednak,  że jego partia nie będzie kierować się zasadą ząb za ząb i poprze ewentualną kandydaturę Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej.

„Platforma Obywatelska, atakując europosła Janusza Wojciechowskiego kandydującego do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, złamała niepisaną zasadę obowiązującą w polskiej polityce: głosujemy na swoich. Ale Jarosław Kaczyński nie poświęci zasad w imię rewanżu. Jeśli Tusk nie zostanie ponownie szefem Rady Europejskiej, to nie na skutek akcji rządu Prawa i Sprawiedliwości, lecz braku poparcia innych państw. Nasze będzie miał: w przeciwieństwie do jego macierzystej partii nasz lider nie złamie zasady mówiącej, że Polak głosuje na Polaka” – stwierdził na łamach dziennika „Rzeczpospolita” Ryszard Czarnecki.

Jak dodał polityk, „Kaczyński ma swoje zasady”. –Jedną z nich jest popieranie Polaków na stanowiska międzynarodowe, niezależnie od opcji politycznej, jaką reprezentują nasi rodacy– stwierdził. Opozycja uważa natomiast, że decyzja Kaczyńskiego związana jest ze strachem przed powrotem Donalda Tuska do Polski. –Jarosław Kaczyński woli Tuska w Europie, a nie w Polsce, bo ma traumę ośmiokrotnie przegranych wyborów. Zawsze z Tuskiem przegrywał, więc nie chce go mieć tutaj, blisko siebie – stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska z PO na antenie radia ZET. Donald Tusk nie ogłosił jeszcze, czy zamierza ubiegać się o drugą kadencję w Radzie Europejskiej.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!