Dziennikarze obliczyli, ile zapłaci Ukraina za przejście na standardy NATO

Pod koniec ubiegłego roku prezydent Ukrainy zatwierdził doktrynę wojskową, która przewiduje przejście państwa na standardy NATO. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi. Co więcej, w dokumencie nie znajdziemy żadnych danych dotyczących finansowania.

 W nowej doktrynie wojennej Ukrainy czytamy, że w bieżącym roku na wojsko trzeba przeznaczyć co najmniej 3% PKB. Państwa członkowskie NATO, na przykład, przeznaczają na obronę średnio 2% swojego PKB. W obecnej sytuacji ukraińska gospodarka generuje śmieszne dochody – 2-2,5 mld dolarów, podczas gdy Polska wydaje ponad 10 mld dolarów.

Dziennikarz „Glavkomu” policzył, ile pieniędzy potrzebuje ukraińska armia, aby móc dostosować się do standardów NATO. Odpowiedzi należy szukać w doświadczeniu Polski. W 1990 roku polski Sejm oszacował: aby polska armia mogła choć w minimalnym stopniu spełnić wymagania NATO, należy przeznaczyć na jej modernizację 500 bln złotych. Zgodnie z ówczesnym kursem – około 53 mld dolarów.

„Obecnie cena przystąpienia Ukrainy do NATO będzie o wiele wyższa. Po pierwsze, standardy Sojuszu znacznie wzrosły, a ukraińska technika wojskowa jedynie się postarzała. Po drugie, konieczne jest branie pod uwagę stopnia inflacji, która utrzymywała się przez ćwierć wieku. Po trzecie, Ukraina znajduje się w stanie wojny, a to niesie dodatkowe koszty. Nawet jeśli założymy, że Ukrainie wystarczy wspominane 53 mld dolarów, a finansowanie wojska pozostanie na poziomie z 2015 roku, to przejście Sił Zbrojnych na standardy NATO zajmie ponad 14 lat. I to pod warunkiem, że wojna w Donbasie dobiegnie końca” – stwierdza dziennikarz.

„W przeciwnym razie, każdego roku ATO będzie odkładać kwestię przystąpienia Ukrainy do NATO, co najmniej o jeden rok. Można dojść do takich wniosków na podstawie oświadczenia byłego premiera Arsenija Jaceniuka. W maju ubiegłego roku były szef rządu przyznał, że pomimo obowiązywania porozumień mińskich, każdy dzień wojny w Ługańsku i Doniecku kosztuje 5-7 mln dolarów. Minimalne roczne wydatki to z kolei 1,8 mld dolarów. Stanowi to połowę budżetu wojskowego Ukrainy na 2015 rok” – pisze dziennikarz.

WSCHODNIK.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!