Kto będzie dowodził polską armią? Znamy odpowiedź!

Generał Mieczysław Gocuł nadal będzie głównodowodzącym polskiej armii. Prezydent Andrzej Duda postanowił pozostawić na stanowisku szefa sztabu oficera mianowanego przez Bronisława Komorowskiego.

 

Generał Mieczysław Gocuł ma 53-lata i pełni swoją funkcję od 2013 roku. W sztabie generalnym jest od prawie 10-ciu lat, i jak mówią żołnierze, zna się na tym jak mało kto.

Choć po reformie, jaka miała miejsce w 2014, pozycja szefa sztabu jest znacznie słabsza niż kiedyś, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapewnił, że będzie pracował nad zmianą, która znacznie poszerzy kompetencje oficera piastującego to stanowisko. W chwili obecnej szef Sztabu Generalnego WP zajmuje się przede wszystkim planowaniem strategicznym. Według polityków PiS, szef sztabu powinien mieć większy wpływ na dowodzenie. Tak, jak to miało miejsce przed reformą z 2014 roku.

Prezydencki minister Paweł Szołoch z BBN poinformował, że koncepcja zmian ma zostać wypracowana do końca 2016 roku. 

Generał Mieczysław Gocuł rozpoczął służbę wojskową w 1983 roku w korpusie podchorążych. W 1987 roku został oficerem. W latach 90 ukończył polskie i zachodnie uczelnie wojskowe. W 2003 roku był jednym z dowódców w Iraku. Nominację generalską otrzymał w 2014 roku.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!