Sondaż w Czechach: Uchodźcy to zagrożenie dla Europy, Czesi ich nie chcą

61 proc. Czechów jest przeciwnych przyjmowaniu przez ten kraj uchodźców – wynika z najnowszego sondażu CVVM (czeski ośrodek badania opinii).

 31 proc. Czechów jest gotowych na przyjęcie uchodźców pod warunkiem, że wrócą oni do swojej ojczyzny w momencie, gdy sytuacja w niej przestanie zagrażać ich życiu. Tylko 3 proc. ankietowanych pozwoliłaby uchodźcom osiedlić się w Czechach na stałe.

82 proc. ankietowanych uważa, że uchodźcy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Więcej – bo aż 92 proc. jest zdania, że uchodźcy są zagrożeniem dla Europy.

Jednocześnie 78 proc. respondentów twierdzi, że interesuje się informacjami dotyczącymi kryzysu migracyjnego w Europie. W ciągu ostatnich 10 lat żaden inny temat dotyczący stosunków międzynarodowych nie wzbudzał takiego zainteresowania – podkreślają autorzy sondażu.

Z sondażu wynika też, że Czesi byliby znacznie bardziej skłonni przyjmować uchodźców z Ukrainy, gdyby sytuacja w tym kraju pogorszyła się (jest na to gotowych 40 proc. ankietowanych), niż z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (przyjmowanie uchodźców z tych regionów akceptuje 16 proc. ankietowanych).

RP.PL