Polskie F-16 w Syrii na celowniku S-400

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało posłowi Winnickiemu na pytania zadane w interpelacji w sprawie udziału Polski w walce z tzw. Państwem Islamskim (PI). MSZ stwierdziło, że władze Syrii nie zwracały się do Polski z prośbą o wsparcie w walce z PI, a Polska nie zwróciła się do syryjskich władz o zgodę na możliwy pobyt Polskich Sił Zbrojnych w Syrii.

 Poseł Robert Winnicki w interpelacji zadał dwa pytania. Pierwsze z nich brzmiało – “Czy zgodę na ewentualne przebywanie Polskich Sił Zbrojnych na swoim międzynarodowo uznawanym terytorium wyraziły legalne władze Syryjskiej Republiki Arabskiej oraz Republiki Iraku?”.

W odpowiedzi dowiadujemy się, że Polska nie wystosowała do syryjskich władz prośby o zgodę na stacjonowanie w Syrii Polskich Sił Zbrojnych – “Apel władz w Bagdadzie do członków Koalicji walczącej z tzw. państwem islamskim (PI) o wsparcie (także wojskowe) jest dowodem na to, że Irak jest gotowy do udzielenia zgody żołnierzom państw Koalicji (także polskim) na przebywanie na swoim terytorium. Żołnierze wielu państw europejskich już przebywają na terytorium Iraku. Polska nie zwracała się do władz Syrii z prośbą o zgodę na ewentualny pobyt Polskich Sił Zbrojnych w Syrii”.

Treść drugiego pytania brzmi – “Czy władze Iraku i Syrii zwracały się z prośbą do Polski o wsparcie w walce z PI?”.

Z odpowiedzi ministerstwa dowiadujemy się, że Syria nie zwracała się do Polski o pomoc w walce z tzw. Państwem Islamskim – “Irak, podobnie jak Polska, jest członkiem Koalicji walczącej z PI. Wraz z USA współprzewodniczy grupie roboczej Koalicji ds. wojskowych. Bagdad apeluje do wszystkich członków Koalicji o wsparcie w walce z PI: wojskowe, finansowe i humanitarne. Władze Syrii nie zwracały się do Polski z prośbą o wsparcie w walce z tzw. państwem islamskim (PI)”.

Odpowiedzi na pytania udzieli, z upoważnienia Ministra Spraw Zagranicznych, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak.

SEJM.GOV.PL

 

Więcej postów