W Kijowie rozbito tablicę ku czci marszałka Żukowa

Rozbicia tablicy ku czci radieckiego marszałka i zdobywcy Berlina dokonała grupa nastolatków. Wszyscy zostali zatrzymani przez milicję.

 

Jak głosi komunikat stołecznego wydziału Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w akcji niszczenia tablicy brało udział 14 młodych ludzi. Byli wyposażeni w łomy i zamaskowani.Sprawcy mieli 14-18 lat. Milicjanci znaleźli na miejscu pokruszoną już płytę, która znajdowała się wcześniej na budynku przy ulicy również nazwanej na cześć Gieorgija Żukowa. Trudno ocenić jak zostanie zakwailifikowany ten czyn, bowiem zarówno ustawa dekomunizacyjna jak i uchwała rady miejskiej Kijowa z 14 maja nakazują demontaż wszelkich instalacji z komunistyczną symboliką.

Nie wiadomo czy w tej kategorii mieści się także tablica ku czci Żukowa. Był on zaangażowanym komunistą, podpisał się między innymi pod rozkazem deportacji ludności z Ukrainy. Z drugiej strony był autorem zwycięstw Armii Czerwonej i zdobywcą Berlina, do którego to zwycięstwa odwołują się, wedle własnej interpretacji, także władze Ukrainy.

unian.net/kresy.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*