Podczas manewrów „Tarcza Sojuszu 2015” Białoruś przetestuje nową broń

Nowe białoruskie systemy rakietowe dalekiego zasięgu „Polonez” planuje się wdrożyć na uzbrojenie wojska w końcu 2015 roku. O tym powiedział dziennikarzom minister MON Białorusi generał Andrzej Rawkow.

 Według MON Białorusi, system rakietowy dalekiego zasięgu „Polonez” zostanie wykorzystany podczas wspólnych rosyjsko-białoruskich manewrów „Tarcza Sojuszu 2015”.

System rakietowy dalekiego zasięgu „Polonez” został stworzony przez krajowe przedsiębiorstwa sektora obronnego i odpowiada lepszym światowym analogom. Każda maszyna bojowa tego systemu zdolna jednocześnie nanieść ciosy punktowe po ośmiu celach na odległości ponad 200 km. Wiadomo, że do jego zabudowy wykorzystane podwozie ciężkiego wozu MZKT-7930 Astrolog.

Oprócz tego białoruscy piloci w najbliższym czasie zaczną samodzielne poloty na samolotach Jak-130, przekazanych Rosją Białorusi.

– Obecnie trwa szkolenie naszych pilotów. W najbliższym czasie oni zaczną wykonywać samodzielne loty – oświadczył minister obrony Białorusi Andrzej Rawkow.

Uroczyste przyjęcie nowych maszyn do służby miało miejsce na lotnisku wojskowym w Lidzie, 27 kwietnia. Samoloty nie dotarły na Białoruś o własnych siłach, lecz zostały przewiezione w częściach na pokładzie transportowca Ił-76 w dwóch partiach i zmontowane na miejscu. 27 kwietnia odbył się też pierwszy oficjalny lot białoruskiego Jak-130 w barwach tego kraju.

Dowódca Białoruskich Sił Powietrznych, gen. Oleg Dwigalew poinformował, że prowadzone są rozmowy w sprawie zakupu kolejnych czterech maszyn, a do 2020 roku planowane jest całkowite zastąpienie samolotami Jak-130 maszyn szkolnych L-39, które pamiętają jeszcze czasy ZSRR.

Wojciech Brożek

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*