Europosłowie chcą więcej o 1,5 tys. euro miesięcznie na asystentów

Posłowie do Parlamentu Europejskiego otrzymali poparcie komisji budżetowej w sprawie zwiększenia kwoty, jaką będą dysponować na utrzymanie biur, w tym na pensje asystentów.

 

Przez ostatnie cztery lata wydatki posłów do PE na urzymanie asystentów były zamrożone. W chwili obecnej dysponują oni miesięcznie 21 349 euro na ten cel.

Dziś w Strasburgu ma być poddane głosowaniu porozumienie przewidujące podwyższenie limitu wydatków na asystentów. Główne frakcje w PE popierają ten pomysł.

Zwiększenie limitu wydatków związane ma być z problemem asystentów krajowych. Posłowie mają prawo do zatrudniania asystentów w Brukseli, którym przysługuje uregulowana przez PE pensja oraz do zatrudniania asystentów krajowych. Zachodzi jednak podejrzenie, że ci ostatni pracują nie na rzecz merytoryczngo wsparcia posła, lecz na rzecz jego partii politycznej.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, komisja budżetowa chce, aby sekretarz generalny PE zaproponował jakieś rozwiązanie, które wprowadzi „nową równowagę między akredytowanymi asystentami parlamentarnymi i asystentami krajowymi”.

PAP

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!