IV Rzesza już w Polsce

Niemieckie wojsko wyśle żołnierzy na wschodnią rubież NATO. Będą to oficerowie, którzy stworzą „komórki sztabowe” w Polsce, Rumunii, Bułgarii, na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Ich zadanie ma polegać na przygotowywaniu manewrów szpicy, a w przypadku konfliktu zbrojnego mają one odgrywać rolę ośrodków dowódczych

Informację o wzmocnieniach niemieckimi żołnierzami wschodnich rubieży NATO podała gazeta „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”. Według dziennikarzy w przyszłym tygodniu ministrowie obrony państw NATO – jak zapowiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg – zdecydują o wielkości i składzie sił tzw. szpicy oraz ustanowieniu jednostek integracyjnych w sześciu krajach, w tym w Polsce sąsiadującej z Ukrainą ogarniętą wojną.

Niemcy mają oddelegować 25 żołnierzy do tzw. jednostek integracyjnych sił NATO (ang. NATO Force Integration Units). Te jednostki będą „komórkami sztabowymi” – powstaną w Polsce, Rumunii, Bułgarii, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Mają liczyć po 40 żołnierzy. Ich zadanie ma polegać na przygotowywaniu manewrów szpicy. W przypadku konfliktu zbrojnego mają one odgrywać rolę ośrodka dowódczego.

Plan Działań na rzecz Gotowości został przyjęty na szczycie NATO we wrześniu 2014 roku. Obejmuje on m.in. przebudowę Sił Odpowiedzi NATO. Ich częścią mają się stać tzw. połączone siły zadaniowe bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF), nazywane często szpicą.

 

Tymczasem na Ukrainie trwają zacięte walki po fiasku spotkania w Mińsku. Jak podają ukraińskie media, w ciągu ostatniej doby zginęło co najmniej 28 żołnierzy i 22 cywilów.

fakt.pl

 

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*