Obywatele Polski mogą wysuwać pretensje do majątków na Ukrainie

Obowiązek przyjęcia norm i prawa unijnego może spowodować, że prawo do występowania o zwrot majątków na Ukrainie będą posiadali nie tylko obywatele ukraińscy, ale i znaczna część obywateli Rosji, Polski i innych państw, do przodków których należały te majątki do roku 1940 – podkreślił w swoim artykule „Rosja i Ukraina: życie według nowych zasad” premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.

 

Ustanawia się absolutny priorytet norm i dyrektyw europejskich nad ustawodawstwem krajowym, a zarazem nad narodowymi interesami – zaznaczył Miedwiediew. Tylko jeden przykład – obowiązek przyjęcia prawa o restytucji może doprowadzić do pełnego chaosu w kwestiach majątkowych. Przy czym prawo do restytucji majątku mogą wysunąć nie tylko obywatele Ukrainy, ale i znaczna część obywateli Rosji, Polski i innych państw, do przodków których należały te majątki do roku 1940 – przypomniał premier Rosji.

Miedwiediew twierdzi również, ze integracja Ukrainy z Unią Europejską odbywa się na zasadzie kolonizacji:

Z punktu widzenia współpracy gospodarczej, stosunek UE do Ukrainy podobny jest do neokolonizalizmu. Pod hasłem „uczciwej europejskiej” konkurencji kryją się jednostronne korzyści dla europejskich i blisko z nimi związanych ukraińskich koncernów – twierdzi rosyjski premier.

Adam Kamiński

 

Więcej postów