Dalajlama nie wpuszczony do Watykanu

Dalajlama stał przed watykańską brama jak Jurand. Ale włosiennicy chyba nie włożył więc go nie wpuszczono. Tybetański przywódca duchowy odwiedza Rzym ale Papież Franciszek nie spotka się z nim. Najwyraźniej stara się uniknąć niezadowolenia Chin.

 

Papież Franciszek nie spotka się z Dalajlamą, gdyTybetański przywódca duchowy na wygnaniu odwiedzi Rzym w ten weekend, powiedział rzecznik Watykanu  – decyzja najwyraźniejwskazuje że Watykan  stara się uniknąć naruszenia polepszajacych się stosunków z Chinami.

Dalajlama przyjechał do stolicy Włoch piątek na trzy dni, aby wziąć udział w spotkaniu z innymi laureatami Nobla. Impreza została przeniesiona do Włoch z RPA po tym jak rząd w Pretorii, pragnąc wspierać więzi gospodarcze z Pekinem, odmówił wydania wizy dla 79-letniego lidera  buddyjskiego.

Źródła uważają ze decyzja Watykanu pomięcia okazji spotkania Dalajlamą jest wyrazem obaw że Chiny byłyby głęboko z tego niezadowolone. Watykan nie chce narażać na niebezpieczeństwo swoich wysiłków na rzecz budowy mostów z Pekinem ani też narażać na ryzyko odwetu niewielką wspólnotę katolicką w Chinach.

“Papież Franciszek oczywiście posiada szacunek dla Dalajlamy jednak nie będzie się spotykał z żadnym innym spośród  laureatów Nagrody Nobla przebywających w tym czasie w Rzymie, ” oświadczył rzecznik Watykanu , dodając, że papież prześle uczestnikom  konferencji  wideo wiadomość. Od ostatniej audiencji papieskiej  udzielonej Dalajlamie minęło osiem lat Udzielił jej Papież Benedykt XVI w październiku 2006.

Krytycy tej decyzji mówią ze stoi ona w sprzeczności z deklaracjami Papieża na temat dialogu międzyreligijnego. Oczekuje się, że relacje z Buddyzmem być głównym tematem wizyty Papieża Franciszka w Sri Lance, w przyszłym miesiącu.

Moim zdaniem rozwijanie kontaktów z buddystami może poczekać następne 2 tys. La

Watykan nie posiadał stosunków dyplomatycznych z Chinami   od czasu gdy zostały one zerwane przez Mao w 1951. W czasie  wizyty w Korei Południowej w sierpniu br., Papież Franciszek  wezwał do normalizacji stosunków, ale podkreślił, że może zdarzyć się tylko wtedy, jeśli katolikom w Chinach przyznawane zostanie prawo swobodnego praktykowania  swojej religii.

Watykan domaga się także prawa mianowania biskupów w tym  najbardziej zaludnionym na świecie  kraju. W drodze powrotnej z Korei, Papież Franciszek powiedział, że złoży wizytę w Chinach, jak tylko Kościół będzie mógł swobodnie wypełniać w tym kraju swoją misje.

Ocenia się ze w Chinach istnieje około 12 mln praktykujących katolików, z których połowa praktykuje wiarę pod auspicjami stowarzyszenia kontrolowanego przez państwo.Druga połowa modli się w tajnych kościołach, które utrzymują wierność Watykanowi.

neon24.pl

Więcej postów