Siły zbrojne Ukrainy nie zdecydowały się na pozyskanie używanych samolotów bojowych CF-18 Hornet, które miały być oferowane przez Kanadę.
Według doniesień rosyjskich mediów Kanadyjczycy zaoferowali Ukrainie przekazanie do 20 myśliwców CF-18 które, zostały wycofane z eksploatacji w Royal Canadian Air Force. Kijów nie przyjął propozycji, z uwagi na konieczność poniesienia kosztów związanych z rozpoczęciem ich eksploatacji (wsparcie techniczne, szkolenie personelu).
Doradca prezydenta Ukrainy Jurij Borisow zwrócił uwagę, że w chwili obecnej ukraińskiej armii brakuje nawet podstawowego wyposażenia. Trudno więc oczekiwać, że Kijów byłby w stanie wydzielić środki finansowe na przeprowadzenie kosztownej i czasochłonnej operacji wprowadzenia do eksploatacji maszyn nowego typu, że Ukraińcy używają obecnie wyłącznie samolotów bojowych produkcji radzieckiej/rosyjskiej.
Siły powietrzne Kanady otrzymały w latach 80. XX wieku łącznie 138 myśliwców typu CF-18 Hornet. Według dostępnych informacji w czynnej służbie pozostaje nie więcej, niż 80 z nich. Część maszyn została wcześniej wycofana z eksploatacji w ramach redukcji strukturalnych. Obecnie Kanadyjczycy wykorzystują operacyjnie Hornety w ramach wzmocnionej misji Baltic Air Policing na Litwie. Maszyny tego typu wykonują również działania przeciwko terrorystom z organizacji Państwo Islamskie w Iraku.
W toku eksploatacji kanadyjskie myśliwce były wielokrotnie modernizowane. Zakres prac objął m.in. integrację pocisków AIM-120 AMRAAM, instalację nowej stacji radiolokacyjnej, środków łączności, systemów transmisji danych i zobrazowania oraz integrację z nahełmowym systemem celowniczym. Maszyny, oznaczone oficjalnie CF-188 były wcześniej używane bojowo m.in. w trakcie operacji Pustynna Burza i Pustynna Tarcza oraz w operacjach NATO w Kosowie w 1999 roku i w Libii w 2011 roku.
Jakub Palowski