Norweska ekspertka: Ukraina nie wejdzie do UE, porażka Unii na wschodzie

Wschód Ukrainy od miesięcy pogrążony jest w kryzysie © PAP/EPA Wschód Ukrainy od miesięcy pogrążony jest w kryzysie.

 

Europejska Polityka Sąsiedztwa wobec krajów na wschodzie była błędem pod tym względem, że za model przyjęto w niej proces rozszerzenia, stworzono oczekiwania, że kraje te wejdą do UE i nie doceniono reakcji Rosji – uważa norweska politolog Pernille Rieker.

Badaczka w Norweskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (NUPI) odwołała się do odmiennego podejścia w tej polityce (European Neighbourhood Policy, ENP) przyjętego wobec wschodnich oraz wobec południowych sąsiadów Unii.

Wschód potraktowany inaczej niż południe

Wobec wschodnich krajów „jednym z niepowodzeń było użycie wzorca rozszerzenia jako rodzaju modelu relacji z sąsiadami” – powiedziała Rieker. W konsekwencji, jej zdaniem, skupiono się na „bardzo technicznym procesie”, w którym kraje te skłaniano, by dostosowały się do całości unijnego prawa. Natomiast w odniesieniu do południowych sąsiadów UE „proces był bardziej elastyczny. UE starała się popychać te kraje w dobrym kierunku, ale bez wymagania od nich, by przyjęły całe acquis communautaire (dorobek wspólnotowy), co byłoby dla nich bardzo trudne, ponieważ nie są one do tego gotowe” – wskazała analityczka.

W jej ocenie przyjęty wobec wschodnich sąsiadów model „ukrytego rozszerzenia” spowodował reakcję Rosji. – Oczywiście, Rosja ponosi główną odpowiedzialność za działania wobec Ukrainy – zastrzegła Rieker. Niemniej, zdaniem ekspertki, UE „zbyt skupiła się na zmuszaniu Ukrainy i innych krajów, by przyjęły unijne acquis, i nie widziała jasno, że to może być odebrane przez Rosję jako prowokacja”.

– Nie chodzi mi o to, że UE nie powinna nalegać na reformy na Ukrainie czy ustanowić z nią bliskiego stowarzyszenia – zastrzegła Rieker. Jej zdaniem Unia powinna była jednak wziąć pod uwagę np. możliwość połączenia przez Ukrainę ściślejszego stowarzyszenia z UE z członkostwem w powołanej przez Rosję Unii Celnej. Tymczasem przyjęty wobec Ukrainy model działania „był bardzo technokratyczny, rygorystyczny i doprowadził do sytuacji, w której mamy bardzo nieliczne warianty (postępowania)” – oceniła politolog. Zaznaczyła przy tym, że nie jest ekspertką w sprawach polityki Rosji.

Rieker: Ukraina nie wejdzie do UE

Rieker podkreśliła, że nie uważa za realistyczne przyjęcie Ukrainy do UE, choć postulat, by teraz jasno obiecać Kijowowi perspektywę członkostwa, jest podnoszony przez część ekspertów. – Myślę, że to jest niemożliwe z powodu kryzysu w UE i wszystkich jej wewnętrznych problemów. Stwarzanie takiego rozdźwięku w oczekiwaniach jest bardzo niebezpieczne – oceniła analityczka NUPI. Wskazała, że rozszerzeniu Unii na wschód jest przeciwna część państw członkowskich.

Zdaniem Rieker ENP powinna być teraz zrewidowana. Doszło bowiem do sytuacji, w której zamiast celu, jakim było „zbudowanie wspólnoty bezpieczeństwa”, nastąpił rezultat odwrotny, co powinno stać się „dzwonkiem alarmowym” dla UE. Sposób, w jaki ENP została wdrożona, był niepowodzeniem – oceniła politolog. Jej zdaniem zamiast stwarzać „rozdźwięk w oczekiwaniach” dotyczących perspektywy członkostwa Unia powinna z krajami sąsiednimi „próbować stworzyć stowarzyszenie tak ścisłe, jak to możliwe, biorąc jednak pod uwagę kontekst strategiczny i także relacje z Rosją”. Chodzi o „znalezienie odmiennego sposobu na budowanie wspólnoty bezpieczeństwa” – podsumowała norweska ekspertka.

tvn24.pl

Więcej postów