„Niedawno przeczytałem, że dla Litwinów pod względem zagrożenia Polska znajduje się na drugim miejscu, zaraz po Rosji. (…) Mogę obiecać, że wstąpię do litewskiego wojska, jeżeli Polska napadnie na Wilno” – ironizuje w wywiadzie dla portalu pl.delfi.lt Maciej Radziwiłł.
To ciekawa rozmowa, w której dziennikarz przedstawia Macieja Radziwiłła tak: „Książę Motiejus Radvila, obecnie mieszkający w Warszawie”– mimo że rozmówca jest Polakiem, nosi znane każdemu Polakowi nazwisko Radziwiłł, a całość jest publikowana w wydaniu polskojęzycznym litewskiego portalu DELFI, więc wydawać by się mogło, że jest adresowana do Polaków.
Tego typu zaczepek jest ze strony dziennikarza w rozmowie z Maciejem Radziwiłłem znacznie więcej. Dotyczą m.in. polskości, języka, tożsamości, Armii Krajowej, stosunków polsko-litewskich i Ukrainy.
Już sam tytuł nadany wywiadowi: „Książę Motiejus Radvila broniłby Wilno prze Polakami, choć sam się za takiego uważa”, wywołuje mieszane uczucia.
Mimo to, polecamy lekturę tej rozmowy – warto przeczytać, co ma do powiedzenia Maciej Radziwiłł litewskiemu żurnaliście.
Maciej Radziwiłł (1960), syn Alberta Hierronima Radziwiłła i Anny Marii z Czartoryskich, urodził się w Poznaniu. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego – ukończył studia na Wydziale Filozofii i Socjologii UW w 1986, a w 1994 roku – studia magisterskie na Wydział Zarządzania. W tym samym roku podjął studia MBA na Uniwersytecie Stanowym Illinois. Działacz KSS KOR w latach 1978-1980, 13 grudnia 1981 uczestnik akcji ukrycia papieru i sprzętu poligraficznego OBS. Organizator składania książek w drugim obiegu od 1982 roku do 1987 roku, w latach 1985-1987 został drukarzem w Niezależnej Oficynie Wydawniczej NOWa oraz w Tygodniku Mazowsze. Słuchacz seminariów Klubu imienia Jana Strzeleckiego, od 13 do 24 marca 1986 roku osadzony w areszcie na Białołęce, zwolniony w tym samym roku na mocy amnestii. W latach 1980-1981 pracownik Ośrodka Badań Społecznych NSZZ Solidarność Region Mazowsze. W latach 1986-1991 pracownik naukowy UW na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. W 1991 roku zakończył karierę naukową na Uniwersytecie Warszawskim w związku z przejęciem funkcji konsultanta w NBS Public Relations. W 1999 roku odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, w 2008 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Kresy24.pl