Polak będzie rządził Wilnem?

Liderka Partii Pracy i marszałek Sejmu Litwy Loreta Graužinienė uważa, że kandydat Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) ma realne szanse na zdobycie mandatu mera Wilna. Tak oświadczyła w wywiadzie udzielonym dla rozgłośni Žinių radijas.

 

„(…) istnieje możliwość, że kandydat AWPL ma realne szanse być wybranym merem Wilna. (…) partie powinny odpowiedzialnie podejść do oceny swoich kandydatów. Tak robimy my, uważam, że identycznie robi AWPL” – powiedziała szefowa litewskiego parlamentu Loreta Graužinienė.

Obywatele Litwy po raz pierwszy merów 60 samorządów na Litwie wybiorą w wyborach bezpośrednich. Do tej pory merowie byli wybierani przez radę danego samorządu spośród członków rady.

Wybory merów i do rad samorządowych odbędą się 1 marca 2015 roku.

Obecnie wicemerem Wilna z ramienia AWPL jest Jarosław Kamiński. W latach 2007–2009 wicemerem Wilna z ramienia AWPL był Artur Ludkowski.

W 51-osobowej radzie miasta Wilna Akcja Wyborczej Polaków na Litwie ma 9 przedstawicieli.

Po wyborach samorządowych w 2011 roku kandydaci Akcji Wyborczej Polaków na Litwie zostali wybrani na radnych siedmiu samorządów:

samorządu rejonu wileńskiego

samorządu miasta Wilna

samorządu rejonu solecznickiego

samorządu rejonu trockiego

samorządu rejonu święciańskiego

samorządu Wisagini

samorządu rejonu szyrwinckiego.

Kandydaci AWPL stoją na czele samorządów rejonu wileńskiego oraz rejonu solecznickiego. Wicemerami przedstawiciele AWPL są w samorządzie rejonu trockiego, samorządzie miasta Wilna, samorządzie rejonu wileńskiego oraz samorządzie rejonu solecznickiego.

L24.lt

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*