Ukraina – wojna domowa 11.07.2014r.

Jak było do przewidzenia ukraińskie wojska usiłowały dużymi siłami zaatakować Donieck.

 

Atak ukraińskich formacji zbrojnych w sile dywizji wyposażonej w ciężki sprzęt pancerny i artylerię rozpoczął się wczoraj rano z kierunku miejscowości Karliwka. Ukraińskie wojsko miało zadanie przebicie się przez pierścień okrążenia sił milicji ludowej otaczający tamtejsze lotnisko im. Siergieja Prokofiewa aby tam połączyć się z zablokowanymi na nim już od miesiąca broniącymi się niedobitkami ukraińskiej gwardii narodowej.

Siły milicji ludowej wzmocniły swoją obronę na kierunku ataku ukraińskich wojsk dużą ilością ciężkiego sprzętu pancernego oraz przysyłając znaczne posiłki w ludziach. Jednocześnie od strony miasta zaatakowano stacjonujące na lotnisku ukraińskie wojska i kolumny poruszające na tym kierunku nękającymi atakami z boków.

Pod ciężkim ogniem milicji ludowej, która używała w czasie walk broni pancernej i lekkiej artylerii oraz wyrzutni rakiet atak kolumny pancernej ukraińskich wojsk załamał się.

Wykorzystując tą sytuację siły samoobrony przystąpiły do kontruderzenia, w wyniku którego wojska ukraińskie zostały zmuszone do wycofania się na ponad 10 km od linni rozpoczęcia ataku, czyli na poprzednie pozycje w okolicach miejscowości Karliwka gdzie przygotowują się obecnie do obrony.

Tym sposobem ukraińska artyleria nie może obecnie ostrzeliwać centrum Doniecka.

W czasie tej bitwy przebił się do Doniecka oddział 27 członków milicji ludowej ze Sławiańska. Wszyscy podczas walk zostali ranni i udzielono im pomocy medycznej w miejscowych szpitalach.

Armia ukraińska podczas tych walk poniosła znaczne straty w sprzęcie oraz ludziach. Dokładny bilans strat w chwili obecnej nie jest znany, ale np. podczas tylko jednego ataku na ukraińską kolumnę zniszczono cztery sztuki broni pancernej: czołg T-64, BRT, BRDM i BMP oraz zlikwidowano 60 ukraińskich żołnierzy.

W trakcie walk na lotnisku zniszczono też umieszczony tam ukraiński radar.

W walkach o donieckie lotnisko uczestniczyli żołnierze DRL z batalionu „Wostok”.

W Ługańsku siły separatystyczne również zaatakowały ukraińskie wojska broniące się na lotnisku gdzie doszło do bardzo intensywnych walk od strony dzielnicy Metalist. Strona ukraińska w celu zahamowania ataku ostrzelała ogniem artyleryjskim z dział dalekiego zasięgu pozycje zajmowane tam przez batalion ŁRL „Zaria” nie czyniąc jednak żadnych szkód z powodu niecelności ostrzału.

Podczas walk o lotnisko w Ługańsku siły wojsk samoobrony użyły broni ciężkiej w tym czołgów i wyrzutni rakiet „Grad”.

Walki o lotniska w Doniecku i Ługańsku nadal trwają.

Tak więc pierwszy dzień walk można powiedzieć, że od strony ukraińskich sił zbrojnych zakończył się fiaskiem, zaś strona separatystyczna nie dość, że wytrzymała zmasowany atak broni pancernej i ostrzał ciężką artylerią oraz rakietami to w Doniecku przeszła z dużym sukcesem do kontrataku wypierając siły ukraińskie na jej pozycje wyjściowe znajdujące się w odległości około 20 km od centrum miasta.

AdNovum

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*