Łotwa podwoi wydatki obronne

Łotewski parlament przyjął przepisy, zgodnie z którymi wydatki obronne zostaną stopniowo podniesione do poziomu dwóch procent PKB do roku 2020. Oznacza to, że Łotwa podwoi nakłady na obronę do końca obecnej dekady.

 

Według komunikatu MSZ Łotwy zatwierdzone przez parlamentarzystów regulacje pozwolą na zwiększenie wskaźnika udziału wydatków obronnych w PKB Łotwy do poziomu 2 % do 2020 roku. W praktyce oznacza to, że wydatki obronne Łotwy najprawdopodobniej podwoją się, gdyż obecnie przeznacza się tam na obronę narodową mniej niż 1 % produktu krajowego brutto. Według danych Sojuszu Północnoatlantyckiego wydatki obronne Łotwy stanowiły w latach 2012 i 2013 ledwie 0,9 % PKB.

Zgodnie z nowymi przepisami w przyszłym roku udział wydatków obronnych w PKB Łotwy wyniesie 1 %, w 2016 roku – 1,1 %, w 2017 roku – 1,3 %, w 2018 roku – 1,5 %, w 2019 roku – 1,75 %, by w ostatnim roku obecnej dekady osiągnąć zalecany przez Sojusz Północnoatlantycki poziom 2 %. Ponadto, łotewska rada ministrów uzyska możliwość alokowania dodatkowych środków na obronność.

Łotwa zamierza w nadchodzących latach pozyskać między innymi zestawy przeciwlotnicze i broń przeciwpancerną oraz systemy wykrywania i śledzenia celów powietrznych. Przewiduje się ponadto rozszerzenie współpracy wojskowej w ramach struktur międzynarodowych, której przykładem były niedawne ćwiczenia Saber Strike rozgrywane na terenie trzech państw bałtyckich. Łotwa podpisała także niedawno list intencyjny dotyczący dostawy używanych pojazdów opancerzonych rodziny CVR(T) z Wielkiej Brytanii.

Sekretarz Obrony USA Chuck Hagel wyraził zadowolenie z kroków Łotwy na rzecz zwiększenia nakładów na obronę. Podobne decyzje podjęła w ostatnim czasie także sąsiednia Litwa, z czym wiąże się między innymi zakup w Polsce przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom. Estonia natomiast osiągnęła już wcześniej zalecany przez Sojusz Północnoatlantycki poziom 2 % udziału wydatków obronnych w PKB i zamierza realizować zakrojony na szeroką skalę program modernizacji i rozbudowy sił zbrojnych.

Jakub Palowski

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*