Ministrowie rządu premiera Japonii Shinto Abe wyrazili zgodę na przyjęcie nowej interpretacji konstytucji. Chodzi o zapisy dotychczas wykluczające prowadzenia wojny jak narzędzia w polityce międzynarodowej.
Zmiana dotyczy artykułu 9. Nowa interpretacja zapisów japońskiej konstytucji, które wykluczały wojnę w prowadzeniu polityki międzynarodowej, umożliwi władzom w Tokio powołanie się na potrzebę „kolektywnej obrony”, jako środka umożliwiającego użycie siły militarnej przeciw innemu państwu. Dotychczasowe przepisy, w myśl których japońscy żołnierze nie mogli uczestniczyć w misjach poza granicami kraju, obowiązywały od zakończenia II wojny światowej.
Zapowiedziane zmiany wzbudzają falę protestów w Japonii . Rząd tłumaczy swoją decyzję zmieniającą się sytuacją międzynarodową, a zwłaszcza agresywną polityką Chin, kontynuacją programu rakietowego przez Koreę Północną oraz większą aktywnością Stanów Zjednoczonych w Azji.
Projekt musi jeszcze zostać zaakceptowane przez parlament, jednakże jak wynika z doniesień z Japonii, deputowani popierają pomysł premiera Abe. Zmiana interpretacji przepisów konstytucji umożliwi uniknięcie przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum, które byłoby konieczne, gdyby władze w Tokio chciały te przepisy całkowicie zmienić. Gdyby doszło do referendum, prawdopodobnie Abe nie zrealizowałby swojego planu, ponieważ społeczeństwo jest przeciwne temu rozwiązaniu.