Azerbejdżan chce kupować gruzińskie uzbrojenie

Szukając sojuszników w rejonie Kaukazu Azerbejdżan chce zacieśnić współpracę wojskową z Gruzją. Na razie w zakresie zakupów produkowane tam uzbrojenie.

 

Informację taką przekazał minister obrony Azerbejdźanu Zakir Hasanov na spotkaniu zorganizowanym 29 maja br. w Tbilisi ze swoim odpowiednikiem w Gruzji – Irakli Alasania. Azerski polityk był pod wrażeniem wizyty w gruzińskich zakładach zbrojeniowych Delta specjalizujących się w budowie lekkich opancerzonych pojazdów oraz systemów artylerii.

Sztandarowymi produktami tej firmy są kołowe pojazdy opancerzone i odporne na działanie min: sześciokołowe TAAV, czterokołowce rodziny Didgori (Didgori-1, Didgori-2 i Didgori-3) oraz gąsienicowy transporter Lazika.

Współpraca może dotyczyć także szkolenia, ponieważ azerski minister obrony odwiedził również wojskowe centrum treningowe Krtsanisi, przygotowujące gruzińskich żołnierzy do misji w Afganistanie.

Sprawa wymiany wojskowej z Gruzją jest o tyle ciekawa, że Azerbejdżan jest traktowany od dawana jako wyraźny sojusznik Rosji i to stamtąd przede wszystkim idą dostawy systemów uzbrojenia. Specjaliści podkreślają, że dywersyfikacja w armii jest oczywiście potrzebna, ale reakcja Moskwy na takie plany Azerbejdżanu może być bardzo gwałtowna. Wszystkie systemy o których mówił azerski minister obrony są bowiem również oferowane przez Rosjan.

Maksymilian Dura

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*