Zobacz, ile zarabia rząd. A zwykły Polak ma grosze

Władza zawsze się wyżywi! Członkowie rządu Donalda Tuska (57 l.) i sam premier zarobili w ubiegłym roku w sumie 4 mln zł! Tak wynika z oświadczeń majątkowych, które ujawniła Kancelaria Premiera. Średnia miesięczna pensja członków rządu wyniosła w ubiegłym roku 17,5 tys. złotych!

 

Deklaracje dotyczące majątku i zarobków ministrów opublikowano wczoraj na stronach internetowych rządu. Wyborcom nie dane było poznać dochodów wszystkich polityków PO i PSL przed wyborami. Dlaczego? Zapewne, żeby wysokie apanaże czołowych polityków nie kłuły nikogo w oczy. A jest czego pozazdrościć.

Zdziwi się ten, kto myśli, że najwięcej w ubiegłym roku zarobił premier Tusk. Jest daleko w tyle pod względem zarobków w porównaniu z dwojgiem swych ministrów, którzy przyszli do rządu z Parlamentu Europejskiego. To minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska Bobińska (67 l.) i minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski (42 l.). Oni zarobili odpowiednio 501,3 tys. oraz 427 tys. zł. U obojga większość to kasa za europosłowanie. Najwięcej w całym rządzie zarobił jednak były już minister finansów – ok. 843 tys. zł! To prawdziwy krezus wśród polityków!

Na jego tle premier wygląda bardzo blado, zarobił „tylko” 243,9 tys. zł. Kolejne 100 tys. zł to zarobek jego żony Małgorzaty (57 l.). To pieniądze za opisanie pikantnych szczegółów z prywatnego życia Tusków. Dobrze zarabiającą żonę, dziennikarkę, ma też szef MSZ Radosław Sikorski (51 l.). Zarobiła w 2013 r. ok. 2,5 mln zł! To ponad połowa łącznych zarobków całego rządu!

Ministrowie Tuska zarbiają nie tylko na rządzeniu. Minister pracy Władysław Kosiniak – Kamysz wynajmuje mieszkanie i garaż. Dzięki temu do 12,4 tys zł ministerialnej pensji dorzuca 1680 złotych z wynajmu, czyli tyle ile wynosi minimalna pensja krajowa. Na inwestowaniu w złoto zarabia natomiast szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, który w 25 uncjach tego szlachetnego kruszca ulokował 91 tys złotych

Ciekawa jest sprawa zarobków szefa resortu finansów. Minister Mateusz Szczurek (39 l.) ujawnił w oświadczeniu, że zarobił tylko 18,6 tys. zł, a to tylko pieniądze za miesiąc pracy. Szczurek przed objęciem stanowiska ministra pracował dla banku ING. Zarobków stamtąd nie ujawnił. Można się jedynie domyślać, że ministerialna pensja to drobniaki w porównaniu z tłustym wynagrodzeniem bankowca.

Najlepiej zarabiający członkowie rządu:

Lena Kolarska Bobińska (67l.) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – 501,3 tys zł

Rafał Trzaskowski (42l.) Minister Administracji i Cyfryzacji – 427 tys zł

Donald Tusk (57l.) premier rządu – 243,9 tys zł

Janusz Piechociński (54l.) wicepremier i minister gospodarki – 236,7 tys zł

Włodzimierz Karpiński (53l.) minister skarbu państwa – 226,4 tys zł

Radosław Sikorski (51l.) minister spraw zagranicznych – 210 tys. zł

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*