Brytyjscy dżihadyści najbardziej brutalni

Islamiści z Wielkiej Brytanii stanowią największy zagraniczny kontyngent wśród najbardziej brutalnej grupy terrorystycznej w Syrii. Wsławili się już ścinaniem głów, krzyżowaniem, czy kamienowaniem wrogów.

 

Jeden z dowódców rebeliantów, syryjski generał brygady Abdulellah al-Basheer wezwał Wielką Brytanię do realizacji dostaw broni, ale nie do walki z prezydentem  Asadem, ale do walki z sunnicką grupą Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIS).

Ponad połowa bojowników ISIS jest obcego pochodzenia, a z nich najliczniejsi są przybysze właśnie z Wielkiej Brytanii. Grupa w swoich działaniach jest tak ekstremalna, że została nawet potępiona przez Al-Kaidę.

Organizacja powstała w kwietniu 2013 r. Od tego czasu stała się jedną z głównych grup dżihadystów walczących z siłami rządowymi w Syrii. Jej dokładna liczebność nie jest znana, ale według dziennikarzy Daily Mail w jej szeregach jest minimum kilka tysięcy bojowników.

Kilka miesięcy temu ISIS przejęła całkowitą kontrolę nad miastem Raqqa. Chrześcijańscy mieszkańcy musieli zapłacić 17 gramów złota za rok życia każdego dorosłego na rzecz grupy.

Grupa również wydała zakaz remontowania kościołów i klasztorów, które znajdują się na terenach przez nią kontrolowanych. Wcześniej ISIS wypowiedziało Przymierze Umara z VII wieku, które regulowało wspólne życie chrześcijan i muzułmanów w Syrii. ISIS jest także odpowiedzialne za czystki etniczne na alawitach, szyitach, Kurdach, a także umiarkowanych sunnitach.

Piotr Woźniak

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*